Aloha. Gdzie są prawdziwe Hawaje?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 15:44
Czy tradycyjna kultura Hawajczyków już odchodzi, czy właśnie rozkwita? O tym rozmawialiśmy w "Kwadransie bez muzyki".
Audio
  • Aloha. Gdzie są prawdziwe Hawaje? (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Plaża na Maui, drugiej co do wielkości wyspie w archipelagu Hawajów
Plaża na Maui, drugiej co do wielkości wyspie w archipelagu HawajówFoto: dronepicr/wikimedia/CC BY-SA 2.0

Palmy, ukulele, naszyjniki z kwiatów, spódnice z trawy i taniec hula. Tyle mniej więcej wiemy o Hawajach. A przecież to świat o długich tradycjach, fascynujących legendach, przekazywanych z pokolenia na pokolenie pieśniach, świat nadal blisko związany ze światem przyrody i dawnymi bóstwami. Świat żyjący na jednym archipelagu z rządzącą się zupełnie innymi zasadami Ameryką.

W warszawskim Muzeum Azji i Pacyfiku właśnie zakończyła się druga odsłona przeglądu kultury hawajskiej - Aloha Festiwal. Czas zobaczyć, jak Hawajczycy pielęgnują swoją sztukę i tradycję, a także jak traktują obecność Amerykanów na swoich rodzinnych terenach.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Goście: Nicole Kuwalu Anakalea (tancerka i nauczycielka tradycji hula), Joshua Lanakila O Ka ‘Āina I Ka Pono Mangauil (pieśniarz, tancerz, nauczyciel wiedzy o kulturze i tradycji hawajskiej) oraz Cody Kapueolaʻākeanui Pata (muzyk, nauczyciel języka hawajskiego, muzyki i tradycji hula)

Data emisji: 23.06.2016

Godzina emisji: 15.00

mc/jp

Czytaj także

Jak Wisła odbudowuje swoją markę?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 09:00
- Wisła to rzeka dynamiczna, nie tylko pod względem hydrologicznym, ale również i społecznym - zauważał jeden z bohaterów wiślanego reportażu Moniki Pilch.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marzyciel. Dookoła świata z Władysławem Wagnerem

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2016 12:00
8 lipca 1932 r. w Gdyni niespełna 20-letni niedoświadczony żeglarz wypłynął w morze wraz z kolegą. Tak zaczął się pierwszy polski rejs na jachcie żaglowym dookoła kuli ziemskiej.
rozwiń zwiń