Marzyciel. Dookoła świata z Władysławem Wagnerem

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2016 12:00
8 lipca 1932 r. w Gdyni niespełna 20-letni niedoświadczony żeglarz wypłynął w morze wraz z kolegą. Tak zaczął się pierwszy polski rejs na jachcie żaglowym dookoła kuli ziemskiej.
Audio
  • Marzyciel. Dookoła świata z Władysławem Wagnerem (Atlas polskich podróżników/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay/domena publiczna

Urodził się pod Radomiem, a jego rodzina przeniosła się do Gdyni na kilka lat przed wielką wyprawą. – Wcześniej nie był żeglarzem. Gdy rozpoczął remont kutra rybackiego, mówiąc, że popłynie dookoła świata, nikt mu za bardzo nie wierzył – mówił kpt. Mirek Lewiński, który opłynął świat śladem Władysława Wagnera. – W początku lat 30. wydarzeniem dla prasy był, dziś zupełnie zwyczajny, rejs na Bornholm. A Władek Wagner wraz ze swoim kolegą popłynęli daleko w świat – dodał.

Mimo braku przygotowania żeglarskiego, finansowego i językowego, młodzi podróżnicy wyruszyli w rejs na jachcie Zjawa i już na początku drogi przeżyli kilka przygód - m.in. z niemiecką policją i zepsutą busolą. A jeszcze wcześniej Władysław Wagner musiał dopuścić się pewnego oszustwa...

***

Tytuł audycji: Atlas polskich podróżników

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: kpt. Mirek Lewiński (lekarz i żeglarz)

Data emisji: 18.06.2015

Godzina emisji: 22.00

mc/gs

Czytaj także

Polka, która poznała sekrety szamanów Syberii

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 16:00
– W Polsce jest zapomniana, a w Wielkiej Brytanii Marię Czaplicką wymienia się jednym tchem razem z Bronisławem Malinowskim – mówił antropolog dr Łukasz Smyrski z UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzego Lotha pionierska podróż po Afryce

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 15:31
- Ten polski geograf w 1929 roku przemierzył 31 760 km, z czego na ląd przypadało prawie 16 tysięcy kilometrów - mówił w audycji "Atlas polskich podróżników" afrykanista prof. Jan Milewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Mystkowski - zapomniany polski Gauguin

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2015 14:00
- W latach 30. XX wieku Mystkowski był wymieniany w czołówce artystów tworzących w Indiach Holenderskich. On wówczas nie był anonimowy - mówiła o polskim malarzu Joanna Wacławek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Muratowicz polskiego króla u szacha Persji bronił

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2015 13:29
- Sefer Muratowicz musiał zwalczać czarny pijar moskiewski, że król Polski nic nie znaczy i jest nawet wasalem carów - opowiadali goście "Atlasu polskich podróżników".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lodowiec Bernadzikiewicza i inne polskie nazwy na Spitsbergenie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 17:54
- Na Ziemi Torella od 1934 roku widnieją takie nazwy jak: Góra Kopernika i Góra Curie-Skłodowskiej, a także Góry Piłsudskiego - mówił o pionierskiej wyprawie Stefana Bernadzikiewicza prof. Jan Szupryczyński.
rozwiń zwiń