REKLAMA

Wojciech Kozłowski: w Auschwitz Pilecki zawierzał innym tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 15:39
- To jest historia niemieckiej okupacji, historia przeciwstawiania się totalitarnemu złu, historia szlachetności, waleczności, solidarności ze słabszymi, a także historia wielkiego zaufania w człowieka w świecie, w którym godność ludzka jest deptana - mówił w Dwójce o wystawie "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" dyrektor Instytutu Pileckiego.
Audio
  • O wystawie "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" w nowo otwartym oddziale Instytutu Pileckiego w Berlinie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Wystawa Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz
Wystawa "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz"Foto: PAP/Rafał Guz

pilecki_663x364_.jpg
Rotmistrz Witold Pilecki - serwis specjalny

W łapance na warszawskim Żoliborzu rotmistrz Witold Pilecki świadomie daje się złapać. Trafia do Auschwitz. Jest rok 1940 - wiadomości dotyczących obozu jest jeszcze niewiele, nie wszystkie są pewne. Pilecki chce się dowiedzieć, co faktycznie dzieje się w obozie i w "fabryce śmierci" stworzyć ruch oporu.

Niezwykłą misję rotmistrza dokumentuje wystawa prezentowana od wtorku (17.09) w nowo otwartym oddziale Instytutu Pileckiego w Berlinie pod nazwą "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz", którą Berlińczycy i turyści będą mogli oglądać przez najbliższe pół roku.

Historycy, świadkowie historii oraz członkowie rodziny bohaterskiego żołnierza opowiadali w audycji o człowieku, który dobrowolnie udał się do piekła...

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotował: Jakub Kukla

Goście: Moniki Grochowska (autorka instalacji, która towarzyszyła wernisażowi wystawy "Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz"), Wojciech Kozłowski (dyrektor Instytutu Pileckiego), Hanna Radziejowska (kierownik oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie), Stanisław Zalewski (były więzień obozów koncentracyjnych), Magdalena Gawin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego), Dorota Optułowicz-McQuaid (wnuczka Witolda Pileckiego), Krzysztof Kosior (prawnuk Witolda Pileckiego), David McQuaid (mąż Dorota Optułowicz-McQuaid)

Data emisji: 19.09.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/mko

Czytaj także

Brytyjczycy odkrywają historię rotmistrza Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 14:11
- Auschwitz było dla mnie symbolem ostatecznej ofiary i cierpienia, a wyobrażenie sobie, że była grupa osób walcząca z nazistami w centrum tego największego zła, było dla mnie zadziwiające - opowiadał Jack Fairweather, autor pierwszej anglojęzycznej książki o rotmistrzu Witoldzie Pileckim "The Volunteer".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raporty rotmistrza Pileckiego z Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 08:50
Polskie Radio dotarło do nieznanych dokumentów dotyczących udziału rotmistrza Witolda Pileckiego w walkach powstańczych 1944 roku. Dokumenty były przechowywane w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Instytut Pileckiego inauguruje działalność w Berlinie wystawą o swoim patronie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 14:10
Historia rotmistrza Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz i bohatera II wojny światowej, zostanie pokazana w centrum Berlina
rozwiń zwiń