Rosław Szaybo. Artysta głodny świata

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 15:30
- On miał coś takiego już w głosie i spojrzeniu, że zaczynał mówić i niezależnie od tego, co mówił, wydawało się to szalenie ciekawe. Tak samo, jak świetnie opowiadał językiem wizualnym w swoich plakatach czy okładkach i ilustracjach - mówił w Dwójce Arkadiusz Wiedeński, uczeń słynnego grafika i autora kultowych plakatów i okładek płyt.
Audio
  • Wspominamy Rosława Szaybo (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Rosław Szaybo
Rosław SzayboFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Rosław Szaybo zasłynął jako autor okładek serii "Polish Jazz" i plakatów opartych na użyciu fotografii. W roku 1966 wyjechał do Londynu, gdzie po kilku latach został dyrektorem artystycznym wytwórni płytowej CBS. Wśród jego klientów były takie sławy jak Janis Joplin, Elton John, Simon&Garfunkel, Judas Priest i The Clash. Artystę pożegnaliśmy w maju tego roku.

Artysta - showman

Jego studenci podkreślają, że był artystą spełnionym, który potrafił czerpać radość zarówno ze spotkań ze studentami na Akademii Sztuk Pięknych, jak i z gotowania. - Był swoim najlepszym PR-owcem. Showman w najlepszym tego słowa znaczeniu - zarażał tym - mówił Arkadiusz Wiedeński, student Rosława Szaybo. - Studenci w nim kochali najbardziej to, że zaszczepiał w nich chęć poszukiwania i wyrażania siebie. Był głodny świata i życzliwy ludziom.

Dr Katarzyna Stanny, również jedna z uczennic artysty, wspominała go jako osobę otwartą z dużą ilością poczucia humoru i sił witalnych. Podkreśliła, że był - słusznie zresztą - człowiekiem bardzo pewnym siebie.

W audycji przypomnieliśmy także opowieści samego Rosława Szaybo.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 1.11.2019

Godzina emisji: 15.00

am

Czytaj także

Rosław Szaybo o artystycznej kontestacji w czasach komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 14:00
_ Do dziś śni mi się gicz cielęca - mówi wybitny grafik, a chodzi o przysmak, którą jadł w warszawskim SARP-ie w latach 60. Jak wspominał, to były ponure, ale zarazem interesujące intelektualnie i towarzysko czasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kariera plakatu, czyli z ulicy do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 22:00
– Krytycy nie są zgodni co do charakteru, jaki miała polska szkoła plakatu, kiedy się zaczęła i kiedy się zakończyła, ale jedno pozostaje bezspornym faktem – mamy wspaniałą tradycję projektowania plakatu, wspaniałe dzieła, niewątpliwie doskonałych twórców – podkreśla znawca polskiego plakatu Piotr Dąbrowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młoda dusza. Wspomnienia o Rosławie Szaybo

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 14:53
- Satysfakcja twórcza, którą się w nim wyczuwało, przekładała się na ogromny optymizm, otwarcie motywowanie studentów do pracy - opowiadała dr Katarzyna Stanny, wieloletnia asystentka prof. Rosława Szaybo, wspominając znakomitego artystę.
rozwiń zwiń