X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rosław Szaybo. Artysta głodny świata

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 15:30
- On miał coś takiego już w głosie i spojrzeniu, że zaczynał mówić i niezależnie od tego, co mówił, wydawało się to szalenie ciekawe. Tak samo, jak świetnie opowiadał językiem wizualnym w swoich plakatach czy okładkach i ilustracjach - mówił w Dwójce Arkadiusz Wiedeński, uczeń słynnego grafika i autora kultowych plakatów i okładek płyt.
Audio
  • Wspominamy Rosława Szaybo (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Rosław Szaybo
Rosław SzayboFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Rosław Szaybo zasłynął jako autor okładek serii "Polish Jazz" i plakatów opartych na użyciu fotografii. W roku 1966 wyjechał do Londynu, gdzie po kilku latach został dyrektorem artystycznym wytwórni płytowej CBS. Wśród jego klientów były takie sławy jak Janis Joplin, Elton John, Simon&Garfunkel, Judas Priest i The Clash. Artystę pożegnaliśmy w maju tego roku.

Artysta - showman

Jego studenci podkreślają, że był artystą spełnionym, który potrafił czerpać radość zarówno ze spotkań ze studentami na Akademii Sztuk Pięknych, jak i z gotowania. - Był swoim najlepszym PR-owcem. Showman w najlepszym tego słowa znaczeniu - zarażał tym - mówił Arkadiusz Wiedeński, student Rosława Szaybo. - Studenci w nim kochali najbardziej to, że zaszczepiał w nich chęć poszukiwania i wyrażania siebie. Był głodny świata i życzliwy ludziom.

Dr Katarzyna Stanny, również jedna z uczennic artysty, wspominała go jako osobę otwartą z dużą ilością poczucia humoru i sił witalnych. Podkreśliła, że był - słusznie zresztą - człowiekiem bardzo pewnym siebie.

W audycji przypomnieliśmy także opowieści samego Rosława Szaybo.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 1.11.2019

Godzina emisji: 15.00

am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosław Szaybo o artystycznej kontestacji w czasach komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 14:00
_ Do dziś śni mi się gicz cielęca - mówi wybitny grafik, a chodzi o przysmak, którą jadł w warszawskim SARP-ie w latach 60. Jak wspominał, to były ponure, ale zarazem interesujące intelektualnie i towarzysko czasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kariera plakatu, czyli z ulicy do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 22:00
– Krytycy nie są zgodni co do charakteru, jaki miała polska szkoła plakatu, kiedy się zaczęła i kiedy się zakończyła, ale jedno pozostaje bezspornym faktem – mamy wspaniałą tradycję projektowania plakatu, wspaniałe dzieła, niewątpliwie doskonałych twórców – podkreśla znawca polskiego plakatu Piotr Dąbrowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młoda dusza. Wspomnienia o Rosławie Szaybo

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 14:53
- Satysfakcja twórcza, którą się w nim wyczuwało, przekładała się na ogromny optymizm, otwarcie motywowanie studentów do pracy - opowiadała dr Katarzyna Stanny, wieloletnia asystentka prof. Rosława Szaybo, wspominając znakomitego artystę.
rozwiń zwiń