Kim byli ludzie pogranicza? Wyprawa na Warmię i Mazury

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 14:05
W audycji "Kwadrans bez muzyki" wybraliśmy się do Działdowa, gdzie znajduje się Muzeum Pogranicza i wystawa dotycząca miasta i kultury pogranicza.
Audio
  • Kim byli ludzie pogranicza? Wyprawa na Warmię i Mazury (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zamek w Działdowie
Zamek w DziałdowieFoto: Shutterstock/piotrbb

działdowo1200.jpg
Działdowo. Miasto pogranicza i poezji

Jak ludzie pogranicza walczyli o tożsamość? Czy obecni mieszkańcy Warmii i Mazur wciąż duchowo przynależą do tej kultury?

W audycji m.in. opowieść o jednej z najbardziej znanych i niedocenianych postaci warmińsko-mazurskiego pogranicza - Emili Sukertowej-Biedrawinie - pisarce i działaczce społeczno-oświatowej oraz członkini Związku Literatów Polskich. Przyczynkiem była przechadzka po działdowskim zamku. O jego historii opowiedział Grzegorz Kluczek z Muzeum Pogranicza w Działdowie.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Prowadził: Adrian Bąk

Data emisji: 12.11.2019

Godzina emisji: 15.00

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Płock. Miasto, gdzie historia przemawia donośnym głosem

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 17:00
To była średniowieczna stolica Polski, w której działa dziś – nieprzerwanie od XII wieku – najstarsza szkoła w naszym kraju. Płock, bo o nim mowa, to również rodzinne miasto lidera znakomitej grupy Lao Che oraz twórcy słynnego znaku Solidarności. Jedno z najstarszych polskich miast znalazło się na trasie naszych dziennikarzy w plenerowej audycji "Dwójka na miejscu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Narodowe w Krakowie. 140-letnia historia, która zaczęła się na balu

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 17:07
- W 1879 roku Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu urządzono huczny jubileusz w Sukiennicach. Bal był bardzo udany, panowie byli mocno rozochoceni i wtedy zrodziła się inicjatywa, że momencie kiedy państwo nie istnieje, ale naród tak, warto by to muzeum założyć. Henryk Siemiradzki podarował swój obraz - "Pochodnię Nerona". To jest nasz numer 1. w księdze inwentarzowej - mówiła w Dwójce Magdalena Czubińska z Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń