Noc Muzeów. Spotkania przy kulturze i bigosie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2015 16:43
– To idiotyczny pęd. Przecież można to wszystko zobaczyć kiedy indziej. Ale to wydarzenie mobilizuje – mówili uczestnicy warszawskiej Nocy Muzeów w 2015 r.
Audio
  • Noc Muzeów 2015 w Warszawie. Reportaż Moniki Pilch (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Noc Muzeów 2015. Zwiedzający przy obrazie Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem w Muzeum Narodowym w Warszawie
Noc Muzeów 2015. Zwiedzający przy obrazie Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" w Muzeum Narodowym w WarszawieFoto: PAP/Jacek Turczyk

W Warszawie na gości czekało 237 placówek - muzeów, galerii, pracowni i fundacji. Wiele z nich zachęcało do odwiedzin poczęstunkiem. Jedne miejsca, jak Muzeum Niepodległości, przyciągały bigosem, w innych można było posmakować domowej roboty smalcu i barszczyku.

Uczestnicy Nocy Muzeów w Warszawie podkreślali przede wszystkim atmosferę tej imprezy. – Ludzie w kolejkach są uśmiechnięci i radośni. Panuje zupełnie inny klimat, niż każdego innego dnia – ocenił jeden ze zwiedzających. Niektórych jednak zniechęca perspektywa wielogodzinnego czekania przed wejściem do najbardziej obleganych miejsc.

Niekiedy cierpliwość zostaje wynagrodzona. W jednym z placówek można było poznać ciekawostki o dawnym życiu przestępczym, m.in. o pewnej nietypowej specjalizacji złodziejskiej.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Prowadzi: Monika Pilch
Data emisji: 19.05.2015
Godzina emisji:
15.00

mc/bch

Czytaj także

W Wilanowie bakterie jedzą kolory

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 17:00
– Dowiadujemy się czegoś o świecie, który jest niewidoczny gołym okiem – mówiła dr Agnieszka Laudy o badaniach mikrobiologicznych w Muzeum Pałacu w Wilanowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sztuka była dla niego probierzem demokracji"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 16:00
- Na podstawie jej obecności w przestrzeni publicznej oceniał stopień wolności w społeczeństwie - o zmarłym 3 maja historyku sztuki Piotrze Piotrowskim mówili w Dwójce przyjaciele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piknik Naukowy w Dwójkowej pigułce

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 10:00
Od łososia sous-vide, przez warszawskie podwórka, po historię światła. Na piknikowym stoisku Dwójki nie można się było nudzić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnicza willa w warszawskim zoo

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 20:00
Willa Żabińskich, określana czasem jako "willa Pod Zwariowaną Gwiazdą", po gruntownym remoncie została właśnie ponownie udostępniona dla zwiedzających.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieło sztuki jest jak eksperyment fizyczny

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 17:00
– To takie ustawienie pewnej aparatury, by sprowadzić na ziemię szczególną rzecz – mówił Piotr Bosacki, autor prac pokazanych na wystawie "Sprawa jest w załatwianiu".
rozwiń zwiń