Piknik Naukowy w Dwójkowej pigułce

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 10:00
Od łososia sous-vide, przez warszawskie podwórka, po historię światła. Na piknikowym stoisku Dwójki nie można się było nudzić.
Audio
  • Dwójka na 19. Pikniku Naukowym - reportaż Aleksanrdy Łapkiewicz (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Podczas Pikniku Naukowego na ponad dwustu stanowiskach przygotowano około tysiąca pokazów, eksperymentów i warsztatów typu zrób to sam.
Podczas Pikniku Naukowego na ponad dwustu stanowiskach przygotowano około tysiąca pokazów, eksperymentów i warsztatów typu "zrób to sam".Foto: Paweł Kurek

Tematem głównym 19. Pikniku Naukowego było światło. Uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" poświęconej historii tego zjawiska. Z kolei na miłośników kulinarów czekał wykład na temat nowoczesnych technologii stosowanych w restauracjach. Efektem tej prelekcji była degustacja łososia ugotowanego metodą próżniową. W końcu pochyliliśmy się nad historią prawobrzeżnej Warszawy. Varsavianiści goszczący w audycji "Mikrokosmosy" opowiedzili m.in. skąd się wzięła zła sława praskiej dzielnicy.

Oprócz udziału w audycjach na żywo, publiczność mogła m.in. uczestniczyć w nagraniu Dwójkowego spotu promocyjnego. Efekty - w Dwójkowym reportażu

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 11.05.0215

Godzina emisji: 15.00

bch/jp

Czytaj także

Piknik Naukowy: historia świata zapisana w świetle

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 09:00
14 mld lat temu z bardzo gęstej i gorącej osobliwości wybuchł Wszechświat, czyli przestrzeń, czas, materia, energia i światło. O wydarzeniu tym dyskutowaliśmy w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Metoda sous-vide. Gotowanie dla cierpliwych

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 12:00
Jajko idealne wymaga gotowania w próżniowym woreczku przez 45 minut w temperaturze 63,2 stopnia. O francuskiej metodzie obróbki produktów rozmawialiśmy na Pikniku Naukowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie każdy flancowany warszawiak to "słoik"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 14:00
- Stanisław Grzesiuk był przyjezdnym warszawiakiem. Niby "słoik", a jest przecież jednym z symboli tego miasta - mówił na Pikniku Naukowym stołeczny bard Heniek Małolepszy.
rozwiń zwiń