DCz #634. Ralph Vaughan Williams - 150. rocznica urodzin

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2022 15:00
- 150 lat temu przyszedł na świat Ralph Vaughan Williams, kompozytor, o którym często mówimy, a - mam wrażenie - nieco rzadziej go słuchamy, szczególnie w "Dużej czarnej" - mówił podczas audycji prowadzący Przemysław Psikuta.
Kompozytor Ralph Vaughan Williams - portret autorstwa Geralda Kellyego
Kompozytor Ralph Vaughan Williams - portret autorstwa Geralda Kelly'egoFoto: NationalPortraitGalleryLondon/Forum

Ralph Vaughan Williams (1872-1958) to angielski kompozytor i badacz muzyki ludowej, twórca dziewięciu symfonii oraz utworów orkiestrowych, chóralnych i muzyki filmowej. Uczył się gry na fortepianie i skrzypcach, studiował kompozycję oraz grę na organach. W 1935 roku został odznaczony brytyjskim Orderem Zasługi (Order of Merit).

Ocalić od zapomnienia muzykę ludową

Kompozytorską karierę rozpoczął dość późno, bo w wieku niemal 30 lat. Właśnie wtedy ukazała się jego pieśń "Linden Lea". Ralph Vaughan Williams odegrał niebagatelną rolę w zachowaniu ludowych pieśni angielskich. W czasie, gdy twórczość ludowa odchodziła w zapomnienie, twórca ten podróżował po wsiach, zbierając i notując ludowe melodie. Wykorzystywał je później w swoich utworach.

W 1909 roku skomponował muzykę do "Cambridge Greek Play", sztuki teatralnej wystawianej w starożytnej grece przez absolwentów Uniwersytetu w Cambridge. Przed I wojną światową odbyły się jeszcze prawykonania jego Fantazji na tematy Thomasa Tallisa, I Symfonii, nazwanej "Symfonią morza" oraz II Symfonii - "Londyńskiej".

Rozwój kariery

W czasie wojny zaciągnął się do Korpusu Medycznego i został wcielony do Garnizonu Artylerii. W kolejnych latach życia stworzył jeszcze siedem symfonii, utwory orkiestrowe, operę The Pilgrim's Progress (Wędrówka pielgrzyma) według alegorii Johna Bunyana, a także muzykę do wielu filmów (najbardziej znane z nich to "49th Parallel", "Scott na Antarktydzie" czy "The South Bank Show".

Przygotował również aranżację The Old One Hundredth Psalm Tune na uroczystość koronacji królowej Elżbiety II (1953).

- Z punktu widzenia Wysp Brytyjskich w latach 50. Ralph Vaughan Williams był najważniejszym kompozytorem wtedy tworzącym - podkreślił Wojciech Barcikowski. - Ale ze względu na okrągłą rocznicę wyobrażałem sobie wykonanie kompletu symfonii na Promsach i zaproszenie np. zagranicznych orkiestr. No a na Promsach zaprezentowano tylko dwie symfonie i kilka najpopularniejszych utworów, dosyć skromnie - przyznał.

Posłuchaj
118:06 2022_10_15 13_00_15_PR2_Duza_czarna.mp3 DCz #634. Ralph Vaughan Williams - 150. rocznica urodzin (Duża czarna/Dwójka)

 

***

Na audycję "Duża czarna"

Prowadził: Przemysław Psikuta 

Gość: Wojciech Barcikowski (historyk, archiwista radiowy)

Data emisji: 15.10.2022

Godzina emisji: 13.00

mg/kor

Czytaj także

DCz #630. Artystki w katalogu ERATO

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 15:40
- Taki był pomysł, aby dziś grały panie, które we wspaniałym katalogu i wspaniałym okresie nagrywania i wydawania płyt przez francuską wytwórnię ERATO odegrały niezwykle ważną rolę. Chcemy o tym przypomnieć - mówił w kolejnej odsłonie cyklu o sławnych wytwórniach płytowych Przemek Psikuta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #633. "Stefania Woytowicz występowała wszędzie"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2022 17:10
"Jej artyzm unosił się pomiędzy histerią i ekstazą" - mówiła o Stefanii Woytowicz Ewa Szczecińska, dziennikarka radiowej Dwójki, jak na antenie przypominał Wojciech Barcikowski podczas audycji poświęconej wielkiej polskiej sopranistce.
rozwiń zwiń