X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Mietkowski. Student kontra ubecy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 08:00
– Czas, gdy znalazłem się w Krakowie, nie sprzyjał skupieniu nad nauką – wspominał Andrzej Mietkowski lata, gdy - bez przekonania - studiował astronomię.
Audio
  • Andrzej Mietkowski o drugiej połowie lat 70. XX w. w Polsce (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Andrzej Mietkowski o okresie poprzedzającym grudzień 1980 roku w Polsce (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Andrzej Mietkowski o latach 80. XX w. Polsce i w Paryżu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Andrzej Mietkowski o środowisku polskiej emigracji w Paryżu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Andrzej Mietkowski o emigracyjnym Paryżu lat 80. XX w. (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Andrzej Mietkowski w 1980 r. Jako działacz opozycyjny zakładał m.in. struktury Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie
Andrzej Mietkowski w 1980 r. Jako działacz opozycyjny zakładał m.in. struktury Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Wyższej Szkole Pedagogicznej w KrakowieFoto: PAP/Tomasz Abramowicz

– Zajmowałem się innymi rzeczami – opowiadał dziennikarz. – Razem z przyjaciółmi budowałem niezależne wydawnictwo w Krakowie, ścigałem się z ubekami, którzy ganiali Studencki Komitet Solidarności powstały po śmierci Staszka Pyjasa w 1977 r. – mówił.

Po tej tragedii Andrzej Mietkowski spotkał się m.in. z Bogusławem Sonikiem i Lilianą Batko (dziś Sonik) na ulicy Szewskiej w Krakowie, gdzie znaleziono ciało Pyjasa. To tam właśnie narodził się pomysł tego, co przeszło do historii jako "czarne juwenalia".

Opozycyjna działalność zupełnie pochłonęła przyszłego korespondenta Radia Wolna Europa. Tymczasem Urząd Bezpieczeństwa wzmagał represje względem młodych buntowników. W pewnym momencie Andrzej Mietkowski zaczął się bać o los swojej rodziny.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Gość: Andrzej Mietkowski (opozycjonista, dziennikarz, tłumacz, publicysta, dyrektor i redaktor naczelny portalu Polskiego Radia)

Data emisji: 20-24.07.2015

Godzina emisji: 11.45

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Mietkowski: warto spojrzeć do tyłu, żeby zobaczyć, jaką drogę przeszliśmy

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 11:11
- Jeżeli ktoś porównuje nas do Paryża, Berlina, Sztokholmu, to ma niewłaściwy punkt odniesienia. Trzeba pamiętać, skąd idziemy. Wystarczy wyskoczyć do Mińska albo Kijowa - mówił w Dwójce dyrektor, redaktor naczelny portalu PolskieRadio.pl, były korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Mietkowski: stawiamy dźwiękowy pomnik najnowszej historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 17:00
Portal PolskieRadio.pl został nagrodzony w konkursie "Strażnik Pamięci" za internetowe serwisy, poświęcone wybitnym postaciom i przełomowym wydarzeniom z najnowszej historii. O kulisach powstawania serwisów opowiadał w Dwójce dyrektor portalu Andrzej Mietkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Mietkowski: Ze wspomnień przemytnika

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 12:00
Paryż, 1987. Jestem przemytnikiem. Zajmuję się kontrabandą najbardziej wybuchowej, wywrotowej materii na ziemskim globie: wolnego słowa.
rozwiń zwiń