Ryszard Karczykowski. Muzyczne podróże przez Europę

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 12:00
Bohaterem cyklu "Zapiski ze współczesności" był tenor, który występował na najważniejszych estradach świata, a przy tym podróżował m.in. po Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Audio
  • Ryszard Karczykowski o latach dzieciństwa (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Ryszard Karczykowski o studiach i swojej mistrzyni Halinie Mickiewicz (Zapiski ze współczeności/Dwójka)
  • Ryszard Karczykowski wspomina swój debiut (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Ryszard Karczykowski przywołuje swoje europejskie podróże i występy (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Ciąg dalszy wspomnień Ryszarda Karczykowskiego o podróżach artystycznych po świecie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Opera we Frankfurcie nad Menem, gdzie Ryszard Karczykowski występował przez 15 lat
Opera we Frankfurcie nad Menem, gdzie Ryszard Karczykowski występował przez 15 latFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Ryszard Karczykowski na swoim koncie ma pamiętne wykonania partii w takich operach, jak "Czarodziejski flet" (Tamino) i "Uprowadzeniu z Seraju" (Belmonte) Mozarta, "Eugeniusz Oniegin" Czajkowskiego (Lenski), czy "Napój miłosny" (Nemorino) Donizettiego. W czasach, gdy Europę dzieliła żelazna kurtyna, był dostrzegany i doceniany przez Zachód.

- W Londynie wujek robił mi zdjęcie przed operą w Covent Garden, mówiąc: "dziś jesteś na zewnątrz, może kiedyś będziesz w środku". Odpowiedziałem mu: "wujku, bądź realistą", a za rok już byłem w tej "świątyni" jako pierwszy Polak po wojnie - opowiada muzyk.

W swojej karierze Ryszard Karczykowski nagrywał dla wytwórni Decca oraz dla Polskich Nagrań, Denona, Cameraty, ORF, RAI i ZDF. Obecnie jest profesorem klasy śpiewu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie, a także prowadzi kursy mistrzowskie w wielu krajach Europy i w Japonii. W swoich wspomnieniach opowiada również o dzieciństwie, o mistrzyni Halinie Mickiewicz i swoim debiucie.

***

Tytuł audycji: "Zapiski ze współczesności"

Prowadzi: Anna Skulska

Data emisji: 25-29.01.2015

Godzina emisji: 11.45

mg/mc

Czytaj także

Jadwiga Rappé. Fortelem uniknęła pracy w szkole

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 15:00
- Wciąż śpiewam, ale moja uwaga nakierowana jest głównie na pracę z młodzieżą - mówiła wybitna alcistka o swoich noworocznych planach. Nie zawsze jednak Jadwiga Rappé podchodziła z takim entuzjazmem do pedagogiki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bogusław Morka: czuję się artystą spełnionym

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 16:39
- Przez tych 30 lat miałem okazję występować na wielu polskich oraz zagranicznych scenach i śpiewać różne partie operowe, operetkowe, musicalowe, czy też piosenki filmowe wielkich mistrzów - mówi tenor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bogusław Kaczyński. "Niosła go miłość do muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 13:00
Anegdotami sypał jak z rękawa, potrafił popularyzować muzykę jak nikt inny i miał olbrzymią klasę. Przyjaciele, dziennikarze, ludzie kultury wspominają Bogusława Kaczyńskiego.
rozwiń zwiń