X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Szenajch: nauczyłem Wołodyjowskiego jeździć na koniu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 12:00
- Gdy zobaczyłem, jak Tadeusz Łomnicki jeździ na koniu, to powiedziałem mu: Tadziu, to nie jest jazda - wspominał w Dwójce aktor teatralny i filmowy, ale też kostiumograf specjalizujący się w mundurach wojskowych i militariach.
Audio
  • Andrzej Szenajch o dzieciństwie spędzonym w pułku kawalerii w Garwolinie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Andrzej Szenajch o czasie wojny i studiach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Andrzej Szenajch o kulisach pracy w warszawskim Teatrze Współczesnym i Teatrze Polskiego Radia oraz o lekcjach z jazdy konnej, których udzielał Tadeuszowi Łomnickiemu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Andrzej Szenajch o okolicznościach, w jakich trafił na plan filmowy oraz o współpracy z Andrzejem Wajdą i innymi wielkimi reżyserami (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Andrzej Szenajch o pracy na planie polskich i zagranicznych produkcji filmowych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Andrzej Szenajch
Andrzej SzenajchFoto: Leszek Szymański/PAP

Andrzej Szenajch w cyklu "Zapiskie ze współczesności" dzielił się ze słuchaczami anegdotami ze swego życia. W jednej z nich wspominał, jak uczynił z Tadeusza Łomnickiego znakomitego jeźdźca. Umiejętność ta pomogła mu stworzyć niezapomnianą kreację w filmie "Pan Wołodyjowski". - Powiedziałem Tadeuszowi, że żeby dobrze jeździć, trzeba przez parę miesięcy dzień w dzień odwiedzać stadninę. On przychodził do nas na Legię, dostawał konia kulbakę i jeździł przez godzinę.

Andrzej Szenajch wspominał trzytygodniowe wakacje z Tadeuszem Łomnickim w stadninie koni w Plękitach, w czasie których ćwiczyli jeździeckie umiejętności.

W audycji aktor mówił o czasie spędzonym w Teatrze Współczesnym za dyrekcji Erwina Axera i Macieja Englerta ("przez wiele lat to był najlepszy teatr w Warszawie"), ale też przywołał okoliczności, które zmusiły go do napisania wiersza o cemencie! Andrzej Szenajch opowiedział o kulisach pracy na planie największych produkcji filmowych polskich i zagranicznych, a także zdradzi, jak zdobywał kostiumy carskich oficerów oraz jak nauczył maszerować niemieckie wojsko.

***

Andrzej Szenajch, urodzony w 1930 roku w Warszawie w rodzinie polskiego oficera, od najmłodszych lat interesował się końmi oraz wojskiem. Po studiach na Wydziale Aktorskim warszawskiej Szkoły Teatralnej był inspicjentem i aktorem, początkowo w teatrze w Opolu, a później - przez 35 lat - w Teatrze Współczesnym w Warszawie. W latach 70. zaczął pracować w filmie jako konsultant do spraw koni i pojazdów, a następnie jako kostiumograf do spraw mundurów i militariów. Za swoją pracę otrzymał wiele nagród, współpracował w produkcjach polskich i zagranicznych z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Jerzy Antczak, Krzysztof Zanussi, Jerzy Hoffman, Roman Polański, Volker Schloendorff czy Steven Spielberg.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Kinga Michalska

Gość: Andrzej Szenajch

Data emisji: 25-29.03.2019

Godzina emisji: 12.45

bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Królikowski: aktorstwo to wzloty i upadki

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 09:00
- Taka jest natura zawodu artysty, że przeżywa się różne górki i dołki. Praca i życie codzienne kumulują się w chwile wyjątkowo twórcze, niedostępne dla innych branż - wyznał aktor w rozmowie z Jerzym Kisielewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystko, czego nie wiedzieliśmy o Danucie Szaflarskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
- Każdą książkę biograficzna zaczynam od oswojenia i obłaskawienia rodziny, bo te osoby wiedzą najwięcej. Najbliżsi mogą odsłonić rzeczy kompletnie nieznane, intymne - mówiła w Dwójce Katarzyna Kubisiowska, autorka książki reporterskiej o wybitnej aktorce.
rozwiń zwiń