Stanisław Brudny: do dziś mam w domu wszystkie atrybuty szopki

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 12:55
- Jeżeli tylko uda mi się zwerbować kolegów, to dla zabawy odwiedzamy się, pisząc rozmaite teksty, aktualne przyśpiewki kolędowe dla żyjących dzisiaj - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Stanisław Brudny, ceniony aktor filmowy, teatralny, dubbingowy i radiowy.
- Jak zasiadało się do świątecznego stołu, było tam wszystko - wspominał w audycji Stanisław Brudny
- Jak zasiadało się do świątecznego stołu, było tam wszystko - wspominał w audycji Stanisław BrudnyFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
  • Stanisław Brudny za wybitne kreacje w Teatrze Polskiego Radia otrzymał w 2009 roku nagrodę Splendor Splendorów.
  • W audycji 91-letni aktor wspominał święta Bożego Narodzenia w rodzinnym Pilźnie.

W przedświątecznym tygodniu w cyklu "Zapiski ze współczesności" słuchaliśmy gawęd poświęconych tradycjom rodzinnego domu. Bohaterem pierwszego odcinka był Stanisław Brudny. Na swoim koncie ma on kilkaset ról w filmach, telewizji i teatrze, jest cenionym aktorem dubbingowym, ale również wielkim przyjacielem Polskiego Radia, w którym stworzył wiele niezapomnianych kreacji, z postacią Teofila Skorupy w słuchowisku "W Jezioranach" na czele.

- Wigilia miała charakter właściwie jakiegoś spektaklu. Od sianka począwszy, poprzez obrus, poprzez uroczyste, szybkie przebieranie się. Moja matka była wybitną gospodynią domową i uchodziła za mistrzynię przygotowań. Był barszcz, uszka i ryby: ryba w galarecie i smażona, no i kompoty, które były ukoronowaniem tych wigilijnych wieczorów. Ach, ten susz w kompotach... Wigilia oczywiście odbywała się wieczorem, a później, o 12 w nocy na ogół, była pasterka. Niejednokrotnie był śnieg, mróz, oczy już się kleiły ze zmęczenia, ale trzeba było wytrzymać - wspominał Stanisław Brudny.

Mała ojczyzna jak z "Pana Tadeusza"

Urodzony w 1930 roku w Pilźnie aktor do dziś darzy to miasto ogromnym sentymentem. - Z tym miejscem związane jest całe moje dzieciństwo i właściwie wzrastanie w życie, a sądzę, że i początki mojego zawodu. Jest to piękne miasteczko, wokół którego wije się cudowna Wisłoka. Jak wjeżdża się od strony Tarnowa, widać całą panoramę miasta, jak od strony Dębicy - również widać wieże kościołów. Wtedy, dziwne, ale zaraz przypomina mi się inwokacja do "Pana Tadeusza" - wyznał.

Stanisław Brudny grał u takich reżyserów jak Gustaw Holoubek, Jerzy Jarocki, Jerzy Kreczmar, Lidia Zamkow, Józef Szajna, Jerzy Grzegorzewski, Tadeusz Łomnicki czy Adam Hanuszkiewicz. Uhonorowany został wieloma odznaczeniami państwowymi za zasługi dla kultury, w 2009 otrzymał od Teatru Polskiego Radia nagrodę Splendor Splendorów.

W kolejnych odcinkach przedświątecznego cyklu "Mój dom rodzinny" wysłuchaliśmy opowieści Elżbiety Ficowskiej, Damiana Damięckiego, Mariana Pilota i Adam Sławiński.


Posłuchaj
14:20 2021_12_20 12_46_51_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Stanisław Brudny o świętach Bożego Narodzenia w swoim rodzinnym domu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:17 2021_12_21 12_46_56_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Elżbieta Ficowska o świętach Bożego Narodzenia w swoim rodzinnym domu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:19 2021_12_22 12_45_24_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Damian Damięcki o świętach Bożego Narodzenia w swoim rodzinnym domu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

13:37 2021_12_23 12_47_06_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Marian Pilot o świętach Bożego Narodzenia w swoim rodzinnym domu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:04 2021_12_24 12_46_07_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Adam Sławiński o świętach Bożego Narodzenia w swoim rodzinnym domu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)     

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Anna Lisiecka

Daty emisji: 20-24.12.2021

Godzina emisji: 12.45

pg

Czytaj także

Samotne Święta Bożego Narodzenia. Czy mają sens?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 10:41
Czy Kevin w tym roku będzie jednak sam w domu? Wszystko wygląda na to, że tak. Zgodnie z zaleceniami mamy pozostać sami w domach na święta. O tym, czy takie spędzanie Bożego Narodzenia ma jakiś sens, rozmawialiśmy w Dwójce z publicystą Janem Maciejewskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Mastalerz: Boże Narodzenie to nasze zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 12:39
- Dla mnie i mojej rodziny to jeden z najważniejszych dni w roku, a może najważniejszy. Rodzi się Bóg, rodzi się dobro. Ten rok był trudny, ale myślę, że wszystko jest po coś. To wynika też z naszej religii. Nawet z tych złych rzeczy trzeba wyciągnąć coś dobrego - mówił w Programie 2 Polskiego Radia ceniony aktor.
rozwiń zwiń