"Havel od kuchni". Książka w sam raz na święta

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 19:32
- Mało kto pewnie o tym wiem, że Václav Havel w wolnych chwilach był pasjonatem gotowania. Tak jak w życiu i w literaturze często eksperymentował i czasami to zapisywał. Oprócz tego jest tam masa anegdot pokazujących Havla z trochę innej, nieoficjalnej strony - mówił w "Literackich witaminach" Andrzej Jagodziński, autor przekładu książki "Havel od kuchni" Michaela Žantovský'ego.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
09:08 Dwójka Literackie witaminy 18.12.2020.mp3 Lektury, które poleca Andrzej Jagodziński (Literackie witaminy/Dwójka)

Jak żartobliwie stwierdził w audycji tłumacz, Havel eksperymentował z własną kuchnią. - Miał swoje ulubione potrawy, których bazą była głównie kuchnia czeska. Nie są to na pewno potrawy dietetyczne, ale myślę, że od czasu do czasu mogą być ciekawe jako urozmaicenie. Oprócz kuchni czeskiej inspirowała go jeszcze szczególnie kuchnia francuska - opowiadał Andrzej Jagodziński.

Czyta także:

Z osobą byłego prezydenta Czech związane są także najbliższej plany zawodowe gościa Dwójki. - W przyszłym roku mija 10. rocznica śmierci Václava Havla, dlatego będę chciał go przypomnieć polskim czytelnikom. Pracuję nad wyborem najciekawszych, ponadczasowych, ciągle aktualnych, metapolitycznych wywiadów, jakich udzielił Havel - zdradził tłumacz.

Andrzej Jagodziński polecał również twórczość takich czeskich pisarzy jak Josef Škvorecký czy Jiří Gruša.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek  

GośćAndrzej Jagodziński (tłumacz literatury czeskiej i słowackiej, dyplomata, publicysta i dziennikarz)

Data emisji: 18.12.2020

Godz. emisji: 16.45


Czytaj także

Dlaczego nie gra się dziś sztuk Vaclava Havla

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 17:10
- Dramaty Havla nie odwołują się do końca do naszych czasów - mówił w Dwójce reżyser Feliks Folk. - Uważam, że one czekają na nowe odczytanie, bo ich problematyka jest jednak ponadczasowa - odpowiadał tłumacz Andrzej Jagodziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czechy lat 70. i Havel przy garach

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 08:32
O książce "Havel od kuchni" Michaela Žantovskiego rozmawialiśmy z kucharzem i restauratorem - Zbigniewem Kmieciem.
rozwiń zwiń