"Dwa teatry". Opowieści Stanisławy Celińskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 15:12
Gościem "Zapisków ze współczesności" jest wybitna aktorka, tegoroczna laureatka Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry".
Audio
  • Stanisława Celińska opowiadała o aktorskich początkach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Stanisława Celińska wspomina lata studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Stanisława Celińska m.in. o pracy w Teatrze Współczesnym w Warszawie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Stanisława Celińska o poszukiwaniu nowych dróg w aktorstwie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Stanisława Celińska o m.in. o swoim teatrze śpiewanym (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Stanisława Celińska współpracowała z takimi postaciami polskiej sceny teatralnej, jak Halina Mikołajska, Jan Kreczmar, Erwin Axer, Tadeusz Łomnicki
Stanisława Celińska współpracowała z takimi postaciami polskiej sceny teatralnej, jak Halina Mikołajska, Jan Kreczmar, Erwin Axer, Tadeusz ŁomnickiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Wielka Nagroda Festiwalu przyznawana jest za wybitne kreacje w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia. W tym roku obok Stanisławy Celińskiej wyróżnieniem uhonorowano Henryka Talara.

W pierwszym odcinku Stanisława Celińska opowiadała o swojej drodze do aktorstwa, o dziecięcej fascynacji obrzędami religijnymi, o zajęciach w teatrzyku parafialnym i udziale w Kole Teatralnym w Pałacu Kultury prowadzonym przez Jerzego Kamieńskiego, o pierwszych sukcesach i egzaminie do Szkoły Teatralnej.

W drugiej gawędzie aktorka wspominała lata studiów w Szkole Teatralnej w Warszawie, opowiedziała o pedagogach: Stanisławie Perzanowskiej, Zbigniewie Zapasiewiczu i Ludwiku Sempolińskim, o przedstawieniu dyplomowym, a także o życiu towarzyskim i kabaretowym.

Podczas trzeciego spotkania Stanisława Celińska opowiedziała o pracy w Teatrze Współczesnym w Warszawie, o rolach, jakie zagrała, o kolegach i reżyserach, a w czwartym odcinku mówiła o poszukiwaniu nowych dróg w aktorstwie, o teatrze Jerzego Grotowskiego, Konrada Swinarskiego, Krzysztofa Warlikowskiego i o pamiętnych rolach, zaś w ostatniej gawędzie m.in. o swoim teatrze śpiewanym.

Festiwal "Dwa Teatry". Zobacz serwis specjalny >>>

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała:  Ewa Stocka-Kalinowska

Gość: Stanisława Celińska

Data emisji: 23-27.05.2016

Godzina emisji: 11.45

mc/bch

Czytaj także

Stanisława Celińska po jasnej stronie życia

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 19:00
- Każdemu może być szczęśliwym – przekonywała w radiowej Dwójce wybitna aktorka, której album "Atramentowa" uzyskał w ciągu kilku miesięcy status Platynowej Płyty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisława Celińska debiutowała jako... chłopiec

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 14:00
– Przez jakiś czas byłam etatowym chłopakiem, dopóki się nie zbuntowałam, mówiąc, że jestem już dorosłą dziewczynką i chcę grać role żeńskie – wspominała aktorka swoje radiowe początki.
rozwiń zwiń