Prof. Aleksander Fiut: moje różne zainteresowania pomagały lepiej zrozumieć literaturę

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 13:00
- Można się zajmować literaturą, a w zanadrzu mieć różnego rodzaju zainteresowania. Nie tylko się siedzi i czyta książki, gdyż one wprowadzają w zakresy wiedzy i odkrycia z wielu dziedzin. Jednym z moich mistrzów był Kazimierz Wyka, który uważał, że literatura to niepowtarzalne świadectwo świadomości jednego człowieka - mówił w Dwójce prof. Aleksander Fiut.
Prof. Aleksander Fiut to wielki propagator i znawca twórczości Czesława Miłosza
Prof. Aleksander Fiut to wielki propagator i znawca twórczości Czesława MiłoszaFoto: Jakub Kukla/PR2

Nie taka oczywista polonistyka

Prof. Aleksander Fiut był kierownikiem Katedry Literatury Polskiej XX wieku Instytutu Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładał też na wielu zagranicznych uczelniach, m.in. w Lille, Berkeley, Bloomington, Skopje, Ołomuńcu, Sztokholmie, Wiedniu czy Leuven. Decyzja, żeby poświęcić się polonistyce, nie była jednak wcale taka oczywista. Niemałą rolę odegrało tu pragmatyczne podejście matki przyszłego profesora.

Suma wszystkich zainteresowań

Profesor wspominał czasy wyboru swojej zawodowej drogi. - Nie od razu wiedziałem, że będę polonistą. Miałem różne, bardzo rozbieżne zainteresowania, interesowałem się historią sztuki i myślałem, czy nie wybrać się na architekturę wnętrz, ale tutaj był problem z matematyką, choć na maturze miałem piątkę. Pod uwagę brałem również archeologię, czytałem bardzo dużo o odkryciach w Egipcie. Moja mądra mama stwierdziła, że nie zostanę odkrywcą, lecz po studiach trafię do muzeum jako urzędnik. Wybrałem polonistykę, mama mówiła: "ostatecznie zawsze możesz zostać nauczycielem, jesteś taki oczytany". Okazało się, że tutaj spotkały się wszystkie moje zainteresowania - stwierdził. 

Kazimierz Wyka jako jeden z mistrzów

Mówił również o swoich mistrzach. - Miałem szczęście, że do moich mistrzów zaliczali się tak znakomici poloniści jak Kazimierz Wyka. Trafił w coś najważniejszego w lekturze literatury: jest to niepowtarzalne świadectwo świadomości jednego człowieka. Oczywiście jest on wytworem pewnej kultury, języka, tradycji, ale dzięki temu można zobaczyć znacznie więcej, tym dla Kazimierza Wyki była literatura. On był kierownikiem katedry w XIX i XX wieku, znakomicie poruszał się po romantyzmie, modernizmie, literaturze współczesnej, cały czas był krytykiem literackim, a napisał także książkę o filmie "Podróż do krainy nieprawdopodobieństwa" oraz książki o polskim malarstwie - powiedział Aleksander Fiut. 


Posłuchaj
14:28 2023_09_18 12_46_20_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Aleksander Fiut o swoim rodzinnym Żywcu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

13:52 2023_09_19 12_46_11_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Aleksander Fiut o krakowskim życiu akademickim i nie tylko (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

13:54 2023_09_20 12_46_01_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Aleksander Fiut o tym, dlaczego został polonistą (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:47 2023_09_21 12_45_13_Dwojka_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Aleksander Fiut o książce "Rozmowy z Miłoszem" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

16:50 2023_09_22 12_43_33_Dwojka_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Prof. Aleksander Fiut o twórczości Czesława Miłosza i swoich rozmowach z poetą (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

   

Znawca twórczości Czesława Miłosza

Aleksander Fiut to wieloletni profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk literatury, krytyk literacki, eseista, znawca twórczości noblisty. - Czesław Miłosz pojmował swoje pozostanie na emigracji jako rodzaj poetyckiego samobójstwa. Bo do kogóż miałby wtedy pisać, jeżeli nie do polskich czytelników - opowiadał niegdyś w "Poranku Dwójki".

Bardzo ważny zbiór poetów polskich w języku angielskim

Prof. Aleksander Fiut zaznaczył, że nie docenia się roli Czesława Miłosza w propagowaniu polskiej kultury za granicą, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. - Cały szereg jego wypowiedzi, wywiadów i tekstów na temat polskiej kultury, przedstawianych wówczas Polonii amerykańskiej, ale i Amerykanom, miał ogromne znaczenie. Wydał też bardzo ważny zbiór poetów polskich w języku angielskim. Wybitni poeci amerykańscy, z którymi rozmawiałem, podkreślali znaczenie, jakie miała ta antologia dla poezji amerykańskiej - mówił historyk literatury.

Poeta z dystansem do roli wieszcza narodowego

Gość Dwójki podkreślał, że szkoła upraszcza i banalizuje sposób rozumienia jego poezji. Wiele wierszy, jak np. "Miłość", wymaga filozoficznego i teologicznego komentarza. Jego wiersze nic nie znaczą, jeśli są wyrwane z kontekstu. - To był poeta o wielorakiej dykcji poetyckiej i z dystansem do roli wieszcza narodowego - dodał prof. Aleksander Fiut.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotował: Jakub Kukla

Data emisji: 18-22.09.2023

Godzina emisji: 12.45

mo

Czytaj także

Czesław Miłosz - poeta wyklęty przez komunistów

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 05:45
Poeta wyemigrował z kraju w latach 50., ponieważ przestał się zgadzać z polityką prowadzoną przez komunistów. Od tamtej pory przez kolejne dziesięciolecia jego twórczość była zakazana w PRL. Dziś mija 111. rocznica urodzin Czesława Miłosza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wyglądy i wglądy". Polska tożsamość narodowa, czyli jaka?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2023 17:35
Gościem audycji z cyklu "Wybieram Dwójkę" był prof. Aleksander Fiut, literaturoznawca, krytyk literacki i eseista. Rozmawialiśmy o jego najnowszej książce pt. książki "Wyglądy i wglądy".
rozwiń zwiń