Leon Weintraub: Auschwitz-Birkenau było dla mnie szokiem

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2024 13:00
- Mężczyźni na lewo, kobiety na prawo, pomachałem do mamy i trzech sióstr. Czwarta została w łódzkim getcie, chowała się z grupą młodych socjalistów w oczekiwaniu na wyzwolenie przez Armię Czerwoną. Przed nami grupa esesmanów, a kątem oka zauważyłem ogrodzenie, słupy, druty kolczaste. W getcie pracowałem w warsztacie elektrycznym, poznałem, że to przewody pod prądem - wspominał Leon Weintraub, deportowany z łódzkiego getta do obozu Auschwitz-Birkenau z matką, ciotką i trzema siostrami w 1944 roku.
27 stycznia 2024 to 79. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau
27 stycznia 2024 to 79. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-BirkenauFoto: BONDART PHOTOGRAPHY / Shutterstock.com
  • Z okazji obchodzonej 27 stycznia 79. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypomnieliśmy cykl dokumentalny "Auschwitz-Birkenau. Historia, miejsce, pamięć" z 2020 roku.
  • Jednym z byłych więźniów obozu, którzy dzielą się w nagraniach swoimi wspomnieniami, jest Leon Weintraub, deportowany z matką, ciotką i trzema siostrami z łódzkiego getta w 1944 roku.
  • Od 1969 roku mieszka on w Szwecji, jest lekarzem i działaczem społeczności żydowskiej.

Leon Weintraub o drodze do Auschwitz-Birkenau

Leon Weintraub wspominał drogę do obozu. - Zapakowano nas do wagonu bydlęcego, staliśmy obok siebie tak gęsto, nie było mowy, żeby nawet usiąść. Zamknięto drzwi i pociąg ruszył w drogę. Noc, dzień, długie postoje. Kiedy próbowałem odtworzyć tę podróż, to zaskoczyło mnie to, że nie słyszę żadnego głosu, panuje zupełna cisza. Żadnego płaczu, protestu, jakbyśmy byli sparaliżowani tym, że tak nas oszukano. W ten sposób nie wozi się ludzi do nowego miejsca pracy - mówił.

Mężczyźni na lewo, kobiety na prawo i przewody pod prądem

Dodał, że po dotarciu na miejsce słychać było krzyki. - Mężczyźni na lewo, kobiety na prawo, pomachałem do mamy i trzech sióstr. Czwarta została w łódzkim getcie, chowała się z grupą młodych socjalistów w oczekiwaniu na wyzwolenie przez Armię Czerwoną. Przed nami grupa esesmanów, a kątem oka zauważyłem ogrodzenie, słupy, druty kolczaste. W getcie pracowałem w warsztacie elektrycznym, poznałem, że to przewody pod prądem. To był kolejny szok - wspominał.

Śmierdzący dym z wysokich kominów

- Skierowano mnie do pracy, znalazłem się w X bloku młodzieżowym. O tym, że trafiłem do Auschwitz-Birkenau, dowiedziałem się dużo później. Byliśmy rezerwą w pracy, z nas wybierano mężczyzn, którzy byli wysyłani do innych podobozów. Byłem w bardzo złym stanie psychicznym. Przeżyłem bardzo brutalne rozstanie z rodziną, a wszędzie był ten śmierdzący dym z wysokich kominów - mówił Leon Weintraub.

Auschwitz - miejsce zagłady i muzeum

Auschwitz - obóz koncentracyjny dla polskich więźniów politycznych, od 1942 roku wraz z rozbudową i powstaniem Birkenau stał się również fabryką śmierci i głównym ośrodkiem zagłady Żydów. Te splątane na zawsze historie poznajemy, odwiedzając miejsce zagłady i muzeum.

Świadkowie historii - byli więźniowie obozu

Bohaterami cyklu "Auschwitz-Birkenau. Historia, miejsce, pamięć" byli ludzie-świadkowie historii, byli więźniowie obozu: Ignacy Golik, Walentyna Nikodem i Maria Hoerl. Autorzy wykorzystali także nagrania archiwalne m.in. wypowiedzi byłych więźniów: Marii Mazurkiewicz, Adama Jurkiewicza, Kazimierza Szczerbowskiego, Mieczysława Dębowskiego. 

Badanie historii i pielęgnowanie pamięci 

Usłyszeć można było także opowieści osób, które swoje zawodowe życie poświęciły badaniu historii, pielęgnowaniu pamięci i dbaniu o zachowanie Auschwitz-Birkenau - miejsca niewyobrażalnych zbrodni, symbolu terroru i granic człowieczeństwa, ale też przestrzeni na refleksję i Miejsca Pamięci.


Posłuchaj
15:46 2024_01_22 12_43_41_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Tomasz Michaldo o historii obozu Auschwitz-Birkenau (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:41 2024_01_23 12_44_09_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 O Auschwitz-Birkenau mówi Leon Weintraub, deportowany do obozu z łódzkiego getta z matką, ciotką i trzema siostrami w 1944 roku (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:12 2024_01_24 12_45_14_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 O Auschwitz-Birkenau mówi Ignacy Golik, zmarły w 2022 roku były więzień, który do obozu trafił z więzienia na Pawiaku w 1941 roku (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:27 2024_01_25 12_44_49_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Pobyt w Auschwitz-Birkenau wspomina Walentyna Nikodem. Po wojnie mieszkała w Katowicach, zmarła w 2021 r. (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:39 2024_01_26 12_44_02_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau, o uroczystościach rocznicowych i archiwalne nagrania byłych więźniów (Zapiski ze współczesności/Dwójka)     

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowali: Aleksandra Łapkiewicz i Adrian Bąk

Data emisji: 22-26.01.2024

Godz. emisji: 12.45

mo/pg/kor-wm

Czytaj także

Konferencja w Wannsee, czyli urzędowa decyzja o masowym ludobójstwie europejskich Żydów

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2024 05:55
20 stycznia 1942 roku, w reprezentacyjnej willi w berlińskiej dzielnicy Wannsee spotkało się piętnastu niemieckich urzędników. W ciągu niecałych dwóch godzin ustalili prawne i logistyczne aspekty wymordowania 11 milionów ludzi. Planów tych Niemcy nie zrealizowali w całości. Do końca wojny zdążyli jednak zamordować 6 milionów Żydów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Auschwitz. Pierwszy marsz śmierci

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 05:47
- Kolumna w śniegu, takich półszkieletów w pasiakach, różnych łachmanach, posuwających się wolnym krokiem - tak marsz więźniów obozu Auschwitz-Birkenau zapamiętał jego uczestnik, Józef Mikusz.
rozwiń zwiń