Remigiusz Mazur-Hanaj. Jak fascynacja poezją doprowadziła go do buntu

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 13:00
Fascynacja poezją doprowadziła go w końcu do... buntu. Współtwórca ruchu domów tańca w Polsce, etnograf, animator życia kulturalnego, muzyk folkowy i awangardowy Remigiusz Mazur-Hanaj opowiedział w cyklu "Zapiski ze współczesności" w Programie 2 Polskiego Radia o swoich domach rodzinnych, początkach fascynacji poezją i pierwszych spotkaniach z muzyką ludową.
Remigiusz_Mazur-Hanaj to muzyk folkowy i awangardowy znany z takich zespołów jak Księżyc, Bractwo Ubogich czy Wędrowiec
Remigiusz_Mazur-Hanaj to muzyk folkowy i awangardowy znany z takich zespołów jak Księżyc, Bractwo Ubogich czy WędrowiecFoto: Hanna Szczęśniak/RCKL
  • Remigiusz Mazur-Hanaj to m.in. muzyk znany z takich zespołów jak Księżyc, Bractwo Ubogich czy Wędrowiec.
  • W cyklu "Zapiski ze współczesności" opowiedział m.in. o swoim domu rodzinnym i dziadku, który był wyjątkowo zdolnym człowiekiem.
  • Bohater cyklu zdradził również, że szkoła była dla niego miejscem socjalizacji, bo edukację zdobywał w domu.

Dom pierwszy - ten namacalny, materialny, odbierany zmysłowo i cieleśnie. I ten drugi - zbudowany z myśli, uczuć, emocji i wspomnień ludzi w nich mieszkających, ten istniejący w pamięci i czasie. W tych dwóch przestrzeniach dorastał Remigiusz Mazur-Hanaj.

Dom rodzinny i ludzie zawdzięczający wszystko sobie

Gość Dwójki swoją opowieść rozpoczął od historii swojego dziadka - złotej rączki. - Poznawałem wielu ludzi na wsiach, którzy wszystko zawdzięczali sobie i swojemu trudowi. Mój dziadek był taką osobą. Kupił kiedyś skrzypce od cygana i nauczył się na nich grać. Wraz z kolegami spotykali się i grali popołudniami. Ja również muzykuję na tych samych skrzypcach - powiedział Remigiusz Mazur-Hanaj.

- Kiedy dziadek wrócił po I wojnie światowej z puszką wypełnioną złotymi rublówkami, które były jego żołdem, stać go było na postawienie domu. Otworzył tam zakład fotograficzny, bo w czasie wojny doświadczył nieznanych mu uczuć, jak np. samotności czy tęsknoty. Zobaczył wtedy, że zdjęcia są ważne - relacjonował.

Edukacja w domu

Muzyk, wspominając swój rodzinny dom, podkreślił, że to właśnie w nim znalazł wszystko, co potrzebne mu było do wzrostu i edukacji. - Wzrastałem w domu, w którym już nie było dziadka. Nie byłem złotą rączką i inaczej poznawałem świat. Dużo zawdzięczałem jednak temu domowi, bo było w nim wiele rzeczy. Mama miała małą maturę, a tata był inżynierem - wspominał.

Szkoła odgrywała więc w życiu Remigiusza Mazur-Hanaja inną rolę niż w przypadku większości dzieci. - W domu było wiele książek. Z zapałem czytałem np. encyklopedię. Szkoła była wtedy właściwie placówką socjalizującą. Podobnie jak podwórko, na którym łamałem ręce - powiedział.

Początki ze słowem 

Remigiusz Mazur-Hanaj opowiedział również o swojej pierwszej pasji - poezji. - Mama zaczęła mi czytać wiersze i w domu usłyszałem poezję, która mi inaczej tłumaczyła świat, niż robiłem to ja. Opowiadała o tym świecie przez język. Nie znałem tego wcześniej i w pewnym momencie zaczęło to do mnie przemawiać - relacjonował.

Fascynacja poezją doprowadziła jednak do buntu. - Otworzył się zupełnie nowy sposób uczestnictwa w świecie. Zaczęło mnie to porywać i fascynować. Poświęcałem temu dużo uwagi. Doprowadziło to do buntu, bo poczułem, że przestałem być rozumiany przez rodziców - zdradził.

W dalszym odcinkach cyklu "Zapiski ze współczesności" Remigisz Mazur-Hanaj opowiedział m.in. o swoich początkach z muzyką ludową, które... nie były pozytywne. Ostatecznie jednak jego pasja doprowadziła do powstania ruchu domów tańca w Polsce.


Posłuchaj
15:02 PR2 2024_05_16-12-44-45.mp3 Remigiusz Mazur-Hanaj m.in. o miłości do muzyki (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:41 PR2 2024_05_13-12-45-32.mp3 Remigiusz Mazur-Hanaj o swoim dzieciństwie i domach rodzinnych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

12:05 PR2 2024_05_14-12-47-53.mp3 Remigiusz Mazur-Hanaj o fascynacji słowem i poezją (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:19 PR2 2024_05_15-12-45-08.mp3 Remigiusz Mazur-Hanaj m.in. o swoich początkach z muzyką ludową (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:10 Dwójka zapiski 17.05.2024.mp3 Remigiusz Mazur-Hanaj o umiejętności słuchania (Zapiski ze współczesności/Dwójka)     

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotował: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 13-17.05.2024

Godz. emisji: 12.45

dz/pg/wmkor

Czytaj także

Heniek Małolepszy: muzyką ulicy porozumiewam się z publiką

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 16:12
- Miejski repertuar powinien zakładać reakcję ulicznej publiczności. Ktoś przechodzi, dorzuci kilka słów do refrenu, zaśpiewa. To się wpisuje w tę muzykę – mówił w Dwójce zwycięzca III Warszawskiego Przeglądu Kapel i Muzyków Ulicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raphael Rogiński i "Talán" Folkowym Fonogramem Roku 2023!

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 15:40
Po raz kolejny rozstrzygamy konkurs na najlepszą płytę z muzyką folkową wydaną w minionym roku w Polsce!
rozwiń zwiń