Słowacja - kulturalna emancypacja

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 12:14
W audycji rozmawialiśmy o tym, jak postrzegamy Słowaków i jak oni widzą samych siebie, w oparciu o jakie symbole budują tożsamość narodową i jak kształtują relacje z sąsiadami.
Audio
  • Katarzyna Pilarska i Tomasz Grabiński o kulturze Słowaków (Dwukropek/Dwójka)
Bratysława
Bratysława Foto: shutterstock.com/TTstudio

Patrząc w kierunku południowych sąsiadów, polska publiczność czytelnicza skupia się głównie na czeskich propozycjach. Jednak w ostatnim czasie w Polsce ukazało się kilka istotnych książek słowackich, m.in. "Słowacja. Dzieje obojętności" Martin M. Šimečki, "Słowacy. Stulecie dłuższe niż sto lat" Ľubomíra Liptáka, "Słoń na Zemplinie. Opowieści ze Słowacji", czyli zbiór reportaży Andreja Bana, czy w końcu kultowa powieść słowacka "Rivers of Babylon" Petra Pišťanka, której fragmentów już od poniedziałku będą Państwo mogli słuchać na naszej antenie.

Gośćmi audycji byli Katarzyna Pilarska z Instytutu Teatralnego i tłumacz Tomasz Grabiński.

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadził: Piotr Kofta

Data emisji: 12.01.2020

Godzina emisji: 16.00


Czytaj także

Wojciech Nowicki o potrzebie podróży

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 20:49
Gościem "Dwukropka" był znakomity eseista, także powieściopisarz, z którym rozmailiśmy o jego ostatnio wydanej książce "Cieśniny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko Tolkien. Słownik miejsc wyobrażonych

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 09:33
- Odkryłem w tej książce na przykład Richarda Adamsa i jego powieść "Shardik": wizję krainy, w której panuje kult niedźwiedzia, a poza tym właściwie wszyscy są zwyczajnymi ludźmi – opowiadał Jan Gondowicz o "Słowniku miejsc wyobrażonych" Alberta Manguela i Gianniego Guadalupiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Różewicz i Przybylski. Korespondencja

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 09:35
W "Dwukropku" rozmawialiśmy o korespondencji, którą przez lata prowadzili ze sobą poeta Tadeusz Różewicz i historyk literatury, eseista Ryszard Przybylski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Towarzysz podróży. O profesorze Antonim Kępińskim

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 16:00
"Dla człowieka nie tylko świat otaczający jest zagadką; jest on nią sam dla siebie. I z obu tajemnic bardziej dręcząca wydaje się ta druga" - pisał Antoni Kępiński. Jego dzieło do dziś pomaga nam w rozumieniu siebie i poznawaniu drugiego człowieka, a jego książki są czytane nie tylko przez psychiatrów.
rozwiń zwiń