Witkacy. Bezkompromisowy perfekcjonista

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 15:32
- Jeżeli publikował na łamach czasopism, to walczył, żeby każda literówka i przecinek były poprawione. Jeśli tak się nie działo, to się odżegnywał od tego tekstu - o życiu autora "Nienasycenia", w związku publikacją "Kroniki życia i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza", opowiadał w Dwójce Tomasz Pawlak.
Audio
  • Prof. Janusz Degler i Tomasz Pawlak o "Kronice życia i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza" (Dwukropek/Dwójka)
Autoportret Stanisława Ignacego Witkiewicza
Autoportret Stanisława Ignacego WitkiewiczaFoto: Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie/domena publiczna

PIWWitkacy1200.jpg
Stanisława Witkiewicza listy do przyjaciół i wrogów

"W sztuce nie można próbować, musi się tworzyć będąc zapiętym na ostatni guzik. Może wyjść knot mimo wszelkich wysiłków, ale ten wysiłek musi być dokonany do ostatka" - tak brzmi artystyczne credo Witkacego. Jego twórcze i życiowe wysiłki dokumentuje wydana w serii Dzieł zebranych "Kronika życia i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza".

Wybitny witkacolog prof. Janusz Degler opowiadał w Dwójce, że Witkacy od dziecka był wychowany przez ojca na wielkiego artystę. - On nie pozwolił mu chodzić do szkół. Witkacy miał prywatnych korepetytorów, żeby się rozwijały wszystkie jego możliwe talenty. Ten system się sprawdził, a jego podstawą było to, że rozwój człowieka powinien dokonywać się w całkowitej wolności i swobodzie - mówił gość audycji "Dwukropek".

W programie rozmawialiśmy o kluczowych momentach życia Stanisława Ignacego Witkiewicza, ale też przejawach jego bezkompromisowości, które czasem przybierały zabawną formę. ("Potrafił zerwać z kimś listownie przyjaźń, ale dopisać, że jakby co, to się na lulicy przywita")

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: prof. Janusz Degler i Tomasz Pawlak (literaturoznawcy)

Data emisji: 2.03.2018

Godzina emisji: 21.30

bch/ac


Czytaj także

"Witkacy przez całe życie chciał rozmawiać"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 20:00
– Wydaje mi się, że najważniejszy w projekcie Witkacowskiej etyki jest dialog – mówiła dr Agnieszka Kałowska, autorka książki "Witkacy. Etyka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakopiański Witkacy w jednym albumie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 12:39
- Znajdziemy tu przede wszystkim obrazy powstałe w ramach Firmy Portretowej "S.I. Witkiewicz". Duża ich część to wizerunki przyjaciół i znajomych - opowiadała Helena Pitoń z Muzeum Tatrzańskiego o albumie z dziełami Witkacego ze zbiorów zakopiańskiej placówki.
rozwiń zwiń