Javier Cercas i hiszpańska lekcja "grubej kreski"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 15:00
- Transformacja ustrojowa Hiszpanii po śmierci Franco nazywana bywa "paktem o zapomnieniu" - przypomniała tłumaczka prozy Javiera Cercasa, Ewa Zaleska. Czy warto pamiętać?
Audio
  • Javier Cercas i hiszpańska lekcja "grubej kreski" (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Javier Cercas uważa, że rzeczywistość ma ogromną siłę powieściową, która przewyższa wszystko, co jesteśmy sobie w stanie wyobrazić
Javier Cercas uważa, że rzeczywistość ma ogromną "siłę powieściową", która przewyższa wszystko, co jesteśmy sobie w stanie wyobrazićFoto: PAP/Photoshot

W 2000 roku ukazali się "Żołnierze spod Salaminy". Książka, która nie była bynajmniej debiutem urodzonego w 1962 roku Javiera Cercasa, w ciągu pięciu lat sprzedała się w milionie egzemplarzy. Atrakcyjna okazała się forma utworu, oscylująca między reportażem a powieścią sensacyjną, ale też jego tematyka.
- "Żołnierze spod Salaminy" znakomicie wpisali się w ówczesne nastroje społeczne. W potrzebę dyskusji o wojnie domowej, dyktaturze, jej zbrodniarzach, ich ofiarach, którym być może należy się jakiś rodzaj sprawiedliwości. W 1975 roku nowe władze Hiszpanii postanowiły bowiem odciąć się od przeszłości "grubą kreską", aby scalić podzielone na pół społeczeństwo - wyjaśniła Ewa Zaleska. Co istotne, sam Cercas uważa, że, aby pamiętać, trzeba najpierw zapomnieć...
Wydana właśnie w Polsce powieść hiszpańskiego pisarza "Anatomia chwili" to z kolei drobiazgowa analiza nieudanego zamachu stanu w 1981 roku. Adolfo Suarez przedstawiony został w niej jako główny architekt i zarazem ofiara "rewolucji" demokratycznej.

***

Tytuł audycji: "Spotkania po zmroku"

Prowadząca: Ewa Stocka-Kalinowska

Gość: Ewa Zaleska (tłumaczka literatury hiszpańskojęzycznej)

Data emisji: 11.02.2015

mm/mc

Czytaj także

Elżbieta Zawacka - jedyna kobieta wśród cichociemnych

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 21:00
- Wielu myślało, że odmówi, gdy usłyszała, że wraca do kraju jako skoczek spadochronowy - opowiadała o działalności konspiracyjnej Elżbiety Zawackiej jej biografka Katarzyna Minczykowska-Targowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żakiet Wandy Wasilewskiej. Ile prawdy w micie?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 19:00
– Propaganda PRL kreowała ją na wielką polską patriotkę, która wiele wysiłku włożyła w wyzwolenie ojczyzny – mówił dr Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Mackiewicz: bolszewizm nie uznaje prawdy

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 12:40
- Ten pisarz już w latach 30. XX w. zrozumiał podstawowe instrumenty propagandy sowieckiej – mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, omawiając nowo wydane książki Mackiewicza: "Tajemnica żółtej willi" oraz "Wieszać czy nie wieszać".
rozwiń zwiń