Darmowy bilet do nowego świata dla tysięcy Polaków

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 13:00
- Z pierzynami i świętymi obrazami trafiali do świata wieżowców, nowoczesnej mody i filmów z Hollywood - opowiadał o losach Polaków upamiętnionych w Muzeum Emigracji historyk Tomasz Stefanek.
Audio
  • Reportaż Barbary Schabowskiej z Muzeum Emigracji (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Fragment stałej ekspozycji Muzeum Emigracji w Gdyni. Wystawa opisuje przede wszystkim losy zwykłych zarobkowych emigrantów.
Fragment stałej ekspozycji Muzeum Emigracji w Gdyni. Wystawa opisuje przede wszystkim losy zwykłych zarobkowych emigrantów.Foto: Bogna Kociumbas (materiały promocyjne)

Muzeum otwarte w dawnej hali Dworca Morskiego w Gdyni poświęcone jest nie tylko słynnym polskim emigrantom, lecz przede wszystkim anonimowym masom naszych rodaków, którzy przez ostatnie 200 lat opuszczali kraj za chlebem, a których potomkowie tworzą dziś gigantyczną 20-milionową polonię.

- W XIX wieku liczba ludności na naszych ziemiach wzrosła z 10 do 30 milionów, co doprowadziło do głodu i braku zatrudnienia. Tymczasem rząd brazylijski oferował przybyszom nie tylko ziemię, lecz także darmowy bilet transatlantycki - wyjaśniał motywację emigrantów Tomasz Stefanek.

Najpopularniejszym celem ich podróży był jednak inny kontynent, gdzie stworzyli "największe polskie miasto po Warszawie"...

***

Tytuł audycji: "Spotkania po zmroku"

Autor: Barbara Schabowska

Goście: Tomasz Stefanek (historyk), Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji),  Grzegorz Rogowski (kolekcjoner i badacz transatlantyków)

Data emisji: 19.05.2015

Godzina emisji: 21.30

mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Za ziemią. Jak Polacy osiedlali się w Argentynie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 14:59
– W Polsce mieliśmy za mało gruntu, a rodzina była bardzo duża. W Argentynie działki miały 20 hektarów – mówił Jan Jeleń, polski emigrant z prowincji Misiones.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni: polska diaspora jest ogromna i dokonuje niezwykłych rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 14:08
- Temat emigracji Polaków nigdy się nie wyczerpie - uważa Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, które zostanie otwarte w sobotę. Jej zdaniem, placówka jest potrzebna, gdyż wciąż mało wiemy losach osób, które opuściły ojczyznę.
rozwiń zwiń