Krzysztof Mętrak - człowiek, który umiał zakręcić zdanie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 23:00
Wygrał konkurs "Życia literackiego" na recenzję, pokonując tym samym Stanisława Barańczaka. - Krzysztof Mętrak umiał zakręcić zdanie, czyli opisać rzecz i znaleźć do niej genialną pointę - mówi Wacław Holewiński.
Audio
  • Wspominamy Krzysztofa Mętraka (Spotkania po zmroku/ Dwójka)
Krzysztof Mętrak, polski krytyk filmowy
Krzysztof Mętrak, polski krytyk filmowyFoto: PAP/CAF/Tomasz Gawałkiewicz

Krytyk literacki, filmowy i autor dzienników - Krzysztof Mętrak był człowiekiem o wielu talentach. Bardzo dużo czytał i pisał, co znajdowało odzwierciedlenie również w jego języku. - Zawsze był osobą niezwykle ciekawą, miał bardzo dużo do powiedzenia i świetnie się go słuchało - opowiada jego przyjaciel, Wacław Holewiński.

Pomimo dużego talentu i wyjątkowej pracowitości, Krzysztof Mętrak nie dbał o swój dorobek. - Mam o to żal do kolegów ze starszego pokolenia, bo gdzieś znikają te perły, które po sobie pozostawili. W przypadku Krzysztofa tak było, bo za jego życia wyszły trzy książki, a po jego śmierci siedem - mówi publicysta.

W rozmowie mówimy o tym, co podzieliło go m.in. z Andrzejem Wajdą, wyjaśniamy, dlaczego oskarżono go o antysemityzm oraz opowiadamy o jego uzależnieniu od alkoholu i pisania. Jakie tajemnice kryje jego "Dziennik"?

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowali: Wacław Holewiński, Anna Lisiecka

Data emisji: 9.03.2017

Godzina emisji: 21.30

sm/bk


Czytaj także

Janusza Majewskiego życie z kinem. "Zaczęło się od Śnieżki"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 13:00
- Być może jeszcze w okresie świątecznym 1938 roku byłem na, premierowej wówczas, "Królewnie Śnieżce". Tam przeżyłem moment zainfekowania kinem - wspominał Janusz Majewski w audycji poświęconej jego biografii "Janusz Majewski. Film - kobieta jego życia" Zofii Turowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Austria wciąż odkrywa to, co trzyma w piwnicy

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 20:00
– Rozliczenie Austriaków z wojenną przeszłością nastąpiło - z wielkimi oporami - dopiero pod koniec lat 80. – mówiła Monika Muskała, autorka książki o artystach rozdrapujących austriackie rany.
rozwiń zwiń