REKLAMA

Kożuch Hłaski i tysiące rękopisów

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 12:46
- Czym innym jest kolekcja, a czym innym spuścizna. Najważniejsza dla nas jest ta druga – podkreślał Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, w audycji o różnych drogach, którymi ważne dla naszej historii rękopisy, dokumenty i przedmioty trafiają do instytucji kultury.
Audio
  • Kożuch Hłaski i tysiące rękopisów (Spotkania po zmroku/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Bartek Zyczynski

Witold Gombrowicz pap_19600101_070 1200.jpg
Filozofia z Gombrowiczem w 6 godzin i kwadrans

To, co zostało po znanych pisarzach, może mieć postać przedmiotów codziennego użytku: okularów, maszyny do pisania, obrazów, a nawet elementu ubioru (jak w przypadku Hłaski). - Oczywiście, to wszystko stanowi tyko dodatek do rękopisów, do spuścizny, czyli archiwum literackiego. Do tego wszystkiego, co autor stworzył własną ręką - mówił Tomasz Makowski. Jak podkreślał, w ostatnich pięciu latach przyjęto do Biblioteki Narodowej aż trzysta spuścizn.

Jakie są losy rękopisów takich twórców jak Marek Nowakowski, Tadeusz Konwicki czy Julia Hartwig? Dlaczego przyjęcie w 2006 roku przez Bibliotekę Narodową archiwum Zbigniewa Herberta otworzyło nową epokę w gromadzeniu rękopisów? I co w sytuacji, gdy spadkobiercy twórcy nie chcą oddać spuścizny w ręce instytucji kultury? Zapraszamy do wysłuchania audycji.


makowski1.jpg
Tomasz Makowski. Człowiek, który ma dużo książek

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz.

Goście: Anna Nasiłowska-Rek (prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich), Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej), Jarosław Klejnocki (dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie)

Data emisji: 23.01.2018

Godzina emisji: 21.30

jp/mz


Czytaj także

Co nam daje literatura? Spotkanie z prof. Martą Wyką

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 16:57
Prof. Marta Wyka jest historyczką i krytyczką literatury, twórczynią i przez wiele lat kierowniczką Katedry Krytyki Współczesnej na Wydziale Polonistyki UJ, redaktorką "Dekady Literackiej" i "Nowej Dekady Krakowskiej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elizabeth Bishop. "Obserwacja świata podszyta grozą"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 13:59
- Wiersz "Zatoka", zadedykowany samej sobie na urodziny, jest dosyć przerażający, ale można go również odczytać jako litanię obrazów - opowiadał o jednym z liryków Elizabeth Bishop Andrzej Sosnowski.
rozwiń zwiń