"Atmosfera gęstniała na wiele miesięcy przed Marcem ’68"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 11:48
- Początkiem rozgrywki Gomułki z Moczarem i licytowania się na partyjny antysemityzm był już rok 1967, czyli wojna 6-dniowa Izraela z jego sąsiadami, kiedy ludzie w Polsce świętowali, że "nasi Żydzi pokonali rosyjskich Arabów" - mówił w Dwójce Czesław Bielecki, uczestnik wydarzeń Marca '68.
Audio
  • Czesław Bielecki i dr Adam Sandauer o wydarzeniach Marca '68 (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Wydarzenia Marcowe. Wiec zorganizowany na Politechnice Gdańskiej przeciwko polityce partii. Demonstracja, w której uczestniczyło 4000 studentów, zakończyła się starciami z milicją
Wydarzenia Marcowe. Wiec zorganizowany na Politechnice Gdańskiej przeciwko polityce partii. Demonstracja, w której uczestniczyło 4000 studentów, zakończyła się starciami z milicjąFoto: PAP/Reprodukcja

Jak przypomniał architekt, pisarz i opozycjonista, już w drugiej połowie 1967 roku zaczęły się próby "wypychania z Polski ludzi o niedobrym pochodzeniu". - Jeden z moich przyjaciół, który od kilkunastu lat starał się o wyjazd z Polski, został wówczas poproszony do biura paszportowego i usłyszał, że może jechać - opowiadał Czesław Bielecki.

marzec'68_663x364.jpg
Serwis poświęcony wydarzeniom marca '68

Przywołał też przemówienie Wiesława Gomułki z 1967 roku, w którym padły słowa o "osobach żydowskiego pochodzenia, które są w Polsce V kolumną". - Jeżeli szukamy w historii jakiś istotnych sekwencji wydarzeń, która po czasie wygląda na to, że stworzyła pewien mechanizm mniej czy bardziej klarownych decyzji, to niewątpliwie sposób, w jaki publicznie ogłoszono, że określone przedstawienie "Dziadów" będzie ostatnim, to niejako było to "zaproszenie do tańca", do tworzenia pewnych faktów i odpowiedzi na te fakty. Trudno było przypuszczać, żeby polska młodzież nie zaprotestowała przeciwko zdjęciu najbardziej znanego dramatu Mickiewicza - podkreślał gość Dwójki.

O wydarzeniach Marca '68 mówił również w audycji dr Adam Sandauer. Jak on i Czesław Bielecki przeżywali czas protestu studeckiego, który wówczas miał miejsce? Czy aresztowanie stało się kamieniem milowym w ich działalności opozycyjnej? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: Czesław Bielecki (architekt, pisarz, opozycjonista z okresu PRL), dr Adam Sandauer (naukowiec, społecznik)

Data emisji: 8.03.2018

Godzina emisji: 21.30

pg/jp

Czytaj także

U podstaw Marca '68 leżała walka o stołki?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 05:00
- Kiedy mówimy o Marcu '68 to mamy zwykle na myśli rewolucję studentów i młodych robotników, a przecież w tym samym czasie dokonuje się rewolucja czterdziestolatków w aparacie władzy - opowiadał w Dwójce historyk prof. Jerzy Eisler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obcy w domu". Opowiedzieć Marzec '68 głosami zwykłych Żydów

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 09:00
- Ważne było dla nas, by znaleźć kategorię umożliwiającą pomieszczenie całego spektrum doświadczeń: tych, którzy wyjeżdżali, i tych, którzy zostali - podkreślała Justyna Koszarska-Szulc, tłumacząc tytuł wystawy w Muzeum POLIN poświęconej Marcowi '68.
rozwiń zwiń