"Na białych Polaków obława", czyli historia wojny z sowietami

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 11:00
- Komuniści zakładali, że dla zbudowania idealnego komunistycznego społeczeństwa konieczne jest pozbycie się niepotrzebnych warstw społecznych - mówił w "Spotkaniach po zmroku" Grzegorz Motyka, autor książki "Na białych Polaków obława. Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-1953".
Audio
  • Rozmowa z Grzegorzem Motyką, autorem książki "Obława na białych Polaków" (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Fragment okładki książki Na białych Polaków obława
Fragment okładki książki "Na białych Polaków obława"Foto: Wydawnictwo Literackie

Wydawnictwo
Wydawnictwo Literackie

"Wojska NKWD zadały polskiemu podziemiu i partyzantce wiele silnych i bolesnych ciosów, na szczęście nie były one śmiertelne. Niemniej, to właśnie obecność tych wojsk należy uznać za decydujący czynnik, który pozwolił zachować polskim komunistom władzę" - można przeczytać w książce. - Bez NKWD władze Polski Ludowej nie byłyby w stanie wytrzymać w terenie, ponieważ sympatie społeczne krążyły wokół Armii Krajowej - przekonywał autor.

Zobacz serwis specjalny: Żołnierze Wyklęci>>>>

Jak przyznaje gość Bartosza Panka, książka jest oparta na dokumentach rosyjskich z archiwów moskiewskich, które zostały ujawnione na początku lat 90. - To niezwykle żmudna praca. Choćby odpisu bitwy pod Kuryłówką szukałem w dokumentach przez dwa lata - mówił. Podobnych starć było bardzo wiele. To zapomniana, lecz prawdziwa wojna polsko-radziecka toczona przez Żołnierzy Wyklętych.

- Rosjanie są dumni z faktu, że to Armia Czerwona pokonała nazistowskie Niemcy. Nic dziwnego, że pielęgnują ten powód do dumy. Jednocześnie nie chcą przyjmować do wiadomości, że ten marsz na zachód jest powiązany z faktami, z których trudno być dumnym - wyjaśniał Grzegorz Motyka.

Historia w portalu PolskieRadio.pl>>>

***

Dr hab. Grzegorz Motyka (ur. 1967 r.) - ukończył studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracuje w Instytucie Studiów Politycznych PAN.

Autor i współautor kilku książek m.in. "Od rzezi wołyńskiej do akcji "Wisła". Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947" (Nagroda Historyczna "Polityki"), "Tak było w Bieszczadach. Walki polsko-ukraińskie w Polsce 1943-1948" (Nagroda "Przeglądu Wschodniego" i Nagroda Historyczna "Polityki") oraz "Ukraińska partyzantka 1942-1960. Działalność Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii" (Nagroda Klio).
Jest również autorem licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych zamieszczanych np. w "Karcie", "Więzi", "Zeszytach Historycznych" oraz w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczypospolitej", "Polityce" i "Newsweeku".
Książka "Na białych Polaków obława" ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

wydawnictwoliterackie.p/fb/mc

Czytaj także

Wolność i Niezawisłość - walczyli z sowietyzacją Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2023 06:00
78 lat temu, 2 września 1945 roku, w Warszawie powołano do życia zrzeszenie Wolność i Niezawisłość. Organizacja, uważana za następczynię Armii Krajowej, przeciwstawiała się sowieckim wpływom w Polsce. Na jej czele stanął płk. Jan Rzepecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych. W dawnej siedzibie NKWD

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 17:06
W Warszawie powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Nowa placówka będzie miała siedzibę w dawnej kwaterze głównej NKWD przy ul. Strzeleckiej na Pradze - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Muzeum ma powstać jeszcze w 2014 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN szuka Inki. Odnaleziono szczątki 13 osób

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 20:25
Naukowcy IPN zakończyli poszukiwanie ciał zamordowanych przez komunistów żołnierzy AKw Gdańsku. Szczątki odnalezione na cmentarzu garnizonowym zostały przewiezione do zakładu medycyny sądowej w Gdańsku w konwoju pod specjalną eskortą.
rozwiń zwiń