X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Berlin 1945. Gwałt jako doświadczenie zbiorowe

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 15:00
- Kilkadziesiąt tysięcy cywili zginęło w nalotach i z rąk Armii Czerwonej. Sto tysięcy kobiet zostało zgwałconych - wymieniał prof. Borodziej w audycji "Miasta walczące”.
Audio
  • Berlin 1945. Gwałt jako doświadczenie zbiorowe (Miasta walczące/Dwójka)
Piotr Semka, prof. Włodzimierz Borodziej i prof. Andrzej Leder. W dyskusji o okupowanym Berlinie i hitlerowskich Niemczech nie brakowało kontrowersji. Padło nawet słowo bzdura..
Piotr Semka, prof. Włodzimierz Borodziej i prof. Andrzej Leder. W dyskusji o okupowanym Berlinie i hitlerowskich Niemczech nie brakowało kontrowersji. Padło nawet słowo "bzdura"..Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Berlin w 1945 roku z dumnej stolicy faszystowskiej Europy zmienił się w podbite i podzielone miasto. Mężczyźni zginęli na froncie, trafili do obozów jenieckich lub wysłani zostali do przymusowej pracy. W mieście zostały gruzy oraz kobiety, z którymi Armia Czerwona obchodziła w się w sposób wyjątkowo okrutny...

Filozof kultury profesor Andrzej Leder zwrócił uwagę, że ta trauma, choć obecna w indywidualnym doświadczeniu ofiar i ich rodzin, nigdy nie została przepracowana przez zbiorową pamięć Niemców. Także ze względu na swoiste polityczne tabu. - W to miejsce wszedł Ruch Wypędzonych. To była jedyna krzywda, o której można było głośno mówić - zasugerował publicysta Piotr Semka.

W audycji padło oczywiście pytanie o to, w jaki sposób Hitler uwiódł niemiecki proletariat. Zadecydowały względy ekonomiczne? A może jednak chodziło o "rozkosz pasywnego udziału w zbrodni"...

Tytuł audycji: Miasta walczące

Prowadziła: Barbara Schabowska

Gość: prof. Włodzimierz Borodziej (historyk), prof. Andrzej Leder (filozof kultury, psychoterapeuta), dr Magdalena Saryusz-Wolska (historyk), Piotr Semka (publicysta)

Data emisji: 29.11.2014

Godzina emisji: 12.00

mm/kul

Komentarze1
aby dodać komentarz
1Wiki2014-12-01 15:38 Zgłoś
A co z traumą zgwałconych Polek -czy ktoś je policzył? Jak nas traktowała zwycięska armia czerwona? A co z traumą wojenną polaków urodzonych po wojnie? Ja urodziłam się 16 lat po wojnie - a też mi się śnili źli niemcy. Mojej prababci ukraińcy obcięli piersi i poćwiartowali kończyny. Kto się zajmie naszą traumą???

Czytaj także

Ostatnie godziny pokoju

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 06:05
- Był 29 sierpnia 1939. W nocy zadzwonił telefon. Neville Henderson zdenerwowanym głosem prosił o natychmiastowe przybycie do ambasady brytyjskiej. Zastałem go w nastroju wielkiego podniecenia na skutek burzliwej rozmowy, jaką miał godzinę wcześniej z Ribbentropem - wspominał Józef Lipski, ambasador II RP w Berlinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Churchill, Truman, Żukow – posłuchaj co mówili w dniu zakończenia wojny

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 06:01
- Keitel rzucił na nas nienawistne spojrzenie, usiadł na krawędzi krzesła i bez pośpiechu podpisał pięć egzemplarzy aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec - mówił marszałek Gieorgij Żukow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już w 1939 roku Hitler chciał zburzyć Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 18:00
- W miejscu Warszawy miało powstać zupełnie nowe miasto przeznaczone dla ludności niemieckiej. Planowano zachować zaledwie 18-tysięczną grupę Polaków na prawym brzegu Wisły jako niewolniczą siłę roboczą - mówił w nowej audycji "Miasta walczące" dr Paweł Ukielski z IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francuzi nigdy nie skapitulowali

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 17:00
"Dlaczego wieża Eiffla jest tak wysoka? By z daleka było widać białą flagę" – ironizują powstańcy warszawscy, bohaterowie filmu "Miasto 44" Jana Komasy. W audycji z cyklu "Miasta walczące" pytaliśmy, czy zasadne jest zestawianie sytuacji Francji i Polski w okresie II wojny światowej.
rozwiń zwiń