X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Opowieść o dziejach niezwykłego narodu

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2011 23:09
- Można nareszcie zacząć odpolityczniać historię Polski, stawiać różne pytania, nawet trochę prowokować, nie narażając się na oskarżenia jak dawniej - mówi Adam Zamoyski.
Audio
Fragment okładki książki Adama Zamoyskiego Polska. Opowieść o dziejach niezwykłego narodu 9662008, Wydawnictwo Literackie.
Fragment okładki książki Adama Zamoyskiego „Polska. Opowieść o dziejach niezwykłego narodu 966–2008", Wydawnictwo Literackie.Foto: mat. prasowe

- Spoglądam na to z zewnątrz, z pewnym dystansem, który mi pozwala odpolitycznić każde wydarzenie. Będąc obywatelem Wielkiej Brytanii, a wcześniej Ameryki, nie czuję, że jestem tylko Polakiem i że ciągle muszę Polski bronić i w każdym wypadku szukać tylko pozytywnych cech, co jest naturalnym odruchem jeśli człowiek pisze własną historię - mówi Adam Zamoyski, autor nowo wydanej książki opisującej historię naszego kraju od prapoczątków po czasy najnowsze.

Niezwykłość polskości

Czym jest polskość i z jakich powodów kraj można uznać za "niezwykły"? - Naród składa się z niesamowitej mieszaniny ludzi, którzy przybyli z różnych stron i osiedlili się na rozdrożu Europy. Od chwili powstania państwa polskiego panuje w tym regionie uczucie pewnej jedności narodowej, mimo że jesteśmy bardzo zróżnicowani - przekonuje historyk.

Zamoyski patrzy na Polskę z perspektywy Londynu, Nowego Jorku czy Paryża. Pisze: "Miałem możliwość rozmawiać z ludźmi, którzy niegdyś zaglądali w oczy śmierci, przyczajonej na ostrzu lancy, lub widzieli błysk okularów Trockiego. Żałuję, że nie byłem w stanie porozmawiać wtedy z ludźmi, którzy brali udział w wojnie po stronie sowieckiej".

Z wewnątrz i z zewnątrz

/

Zamoyski urodził się w Nowym Jorku, a młodość spędził w Londynie. Jest absolwentem uniwersytetu w Oksfordzie, gdzie studiował historię, filologię francuską i rosyjską. Autor książek i artykułów, głównie na tematy związane z Polską. Często też wypowiada się na łamach prasy brytyjskiej i w BBC.

W swej najnowszej książce ceniony z racji swoich talentów literackich autor był w stanie w sposób zwięzły i nowoczesny przedstawić nasze dzieje, zarazem trafnie zwracając uwagę na te cechy Polaków, które wyróżniają ich spośród otaczających narodów.

Wśród mitów i symboli narodowych: - Na pewno nie należy zapominać o Katyniu, natomiast nie wolno pozwolić, żeby zaczęła się manipulacja polityczna i tworzenie pseudo-historii, bo Katyń nie definiuje Polaka - mówi Zamoyski.

Z autorem nowo wydanej książki "Polska. Opowieść o dziejach niezwykłego narodu 966–2008" rozmawiała w Dwójce Hanna Maria Giza.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Cud nad Wisłą" czyli Bitwa Warszawska

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 01:00
- Klęska w Bitwie Warszawskiej mogła doprowadzić do sytuacji, że Europa byłaby czerwona niemal po Pireneje - uważa historyk, prof. Janusz Cisek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwy, które zmieniały losy świata

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2011 07:00
Dlaczego Bitwa Warszawska jest uznawana za osiemnastą decydująca bitwę w dziejach ludzkości? Jakie inne ważne starcia zbrojne ją poprzedzają?
rozwiń zwiń