Najmocniejsza scena teatralna jest w...

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 10:16
Warszawa kontra Łódź. W stolicy na scenach teatrów adaptacje scenariuszy filmowych. A w Łodzi? Tam definitywnie działa jedna z najlepszych scen w Polsce. Co od nowego roku wydarzyło się w polskich teatrach?
Audio
  • "Karamazow" w Teatrze Jaracza w Łodzi - recenzja krytyków
  • "Przed odejściem w stan spoczynku" w Teatrze Jaracza w Łodzi - recenzja krytyków
  • "Hallo Szpicbródka" w Teatrze Syrena w Warszawie - recenzja krytyków
  • "Sąd Ostateczny" w Teatrze Studio w Warszawie - recenzja krytyków
Karamazow w Teatrze Jaracza w Łodzi
"Karamazow" w Teatrze Jaracza w ŁodziFoto: mat.prasowe

Radykalna, sceniczna interpretacja Dostojewskiego to "Karamazow" w Teatr Jaracza w Łodzi. Ostatnia powieść, opus magnum rosyjskiego pisarza w nietypowej interpretacji Jacka Orłowskiego.

"Karamazow",
"Karamazow", mat.prasowe

Bardzo pilna zaległość, również z Teatru Jaracza (jednej z najlepszych scen w Polsce, jak jednoznacznie ocenili krytycy w Dwójce) to "Przed odejściem w stan spoczynku" Thomasa Bernharda. Reżyseruje Grzegorz Wiśniewski.
- Artysta o narodzie, artysta o demonach uśpionych w tym narodzie - mówi Jacek Wakar - Oglądałem to z opadniętą szczęką...

 

"Przed
"Przed odejściem w stan spoczynku", mat.prasowe

- Wróćmy do Warszawy - mówi prowadzący Tomasz Mościcki. Przedstawienie w stołecznym Teatrze Syrena oparte zostało na scenariuszu filmowym i to na fantazji na temat dwudziestolecia międzywojennego, czyli "Hallo Szpicbródce". Na scenach Warszawy coraz częściej pojawiają się dawne scenariusze filmowe - To wynika to z walki o publiczność. Zawsze lepiej powrócić do tego, co jest znane - mówi Przemysław Skrzydelski.

 

"Hallo
"Hallo Szpicbródka", fot. K. Bieliński, mat.prasowe

Teatr Studio w Warszawie. Na tej scenie reżyseruje po raz pierwszy dyrektor teatru, Agnieszka Glińska. W styczniu wzięła się za bary z "Sądem Ostatecznym" Ödöna von Horvátha. - Wygląda na to, że Glińska nie do końca czuje ten tekst. To było chyba szybkie zastępstwo, nie do końca przemyślane - mówi w Dwójce Agnieszka Michalak. Pozostali krytycy w Dwójce też byli krytycznie nastawieni.

 

"Sąd
"Sąd Ostateczny", mat.prasowe

Premiery w polskich teatrach oceniało z Tomaszem Mościckim stałe trio znawców teatru: Agnieszka Michalak, Przemysław Skrzydelski i Jacek Wakar.

 

usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nieprzemijający urok podwórkowych kapel

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 18:28
Dla kapel ulicznych czas zatrzymał się w miejscu. Dzisiejsi muzycy grają dokładnie tak, jak grano przed wojną. Zabierają z domu skrzypce, akordeon, banjo, czasem bębenek i idą na podwórka...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Jerzy Jarocki, wybitny reżyser teatralny

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 13:09
W wieku 83 lat zmarł w Warszawie wybitny polski reżyser teatralny Jerzy Jarocki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kup cegiełkę, uratuj TR Warszawa Grzegorza Jarzyny

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 19:16
Spadkobiercy właścicieli kamienicy, w której mieści się teatr upomnieli się o lokal. TR Warszawa potrzebuje co najmniej 5 mln zł, by zachować swoją siedzibę.
rozwiń zwiń