Tajemnice opactwa benedyktynów w Tyńcu

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 16:40
Wakacje w klasztorze? Tynieccy mnisi od lat słynną nie tylko ze swych znakomitych wyrobów spożywczych, ale też wspaniałej gościnności. O historii i atmosferze nadwiślańskiego opactwa, które przyciąga coraz więcej turystów, opowiemy w niedzielne popołudnie.
Zespół klasztorny benedyktynów
Zespół klasztorny benedyktynówFoto: Wikipedia/Zygmunt Put/Creative Commons 3.0

W klasztorze w Tyńcu bywali wybitni bibliści, w tym ojciec Augustyn Jankowski, inicjator nowego przekładu Biblii z języków oryginalnych, ojciec Franciszek Małaczyński, jedna z najważniejszych postaci w historii polskiej liturgii, oraz ojciec Marian Kanior, emerytowany profesor historii w Papieskiej Akademii Teologicznej i autor pięknie przygotowanego opracowania historii Konfederacji Barskiej, który na co dzień zajmuje się historią monastycyzmu.

Dziś do klasztoru coraz chętniej przyjeżdżają także zwykli turyści, którzy pragną uciec od zgiełku codzienności. Co znajdują w opactwie? Zapraszamy do słuchania audycji Anny Lisieckiej.

20 kwietnia (niedziela), godz. 12.30-13.00

bch/mm

Czytaj także

Teatr Polski – wyspa w morzu ruin

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 16:40
Według świadectwa Stanisławy Mrozińskiej, autorki książki "Teatr wśród ruin Warszawy", stan budynku był wstrząsający. Pierwsze powojenne lata okazały się dla Teatru Polskiego okresem, kiedy stał się on narzędziem i ofiarą historii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Krukowski - człowiek, który wymyślił warszawskie CSW

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 16:00
- Była wola oddania tego miejsca artystom, ale nie było żadnej koncepcji. Wojtek nadał tej instytucji formę bardzo nowoczesną - opowiadała Ewa Gorządek. Zmarłego 18 stycznia wieloletniego dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie wspominali w Dwójce przyjaciele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oskar Kolberg - etnograf wybitny

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 17:48
W lutym przypada 200. rocznica urodzin Oskara Kolberga. - Niestety, mało osób zna jego dorobek. Tylko 18 proc. Polaków potrafi powiedzieć, czym się zajmował - mówi Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, który w "Radiowym domu kultury" opowiadał o polskim etnografie i folkloryście.
rozwiń zwiń