Dziewczyny do wzięcia w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 15:00
W "Poranku Dwójki" naszym gościem był Piotr Ratajczak, reżyser spektaklu "Dziewczyny do wzięcia" inspirowanego scenariuszem głośnego filmu Janusza Kondratiuka z 1972 roku.
Audio
  • Piotr Ratajczak o premierze spektaklu "Dziewczyny do wzięcia" w Teatrze Powszechnym (Poranek Dwójki)
  • Michał Dworzyński o 5. odsłonie cyklu "Jeszcze polska muzyka..." (Poranek Dwójki)
Plakat promujący spektakl Teatru Powszechnego w Warszawie
Plakat promujący spektakl Teatru Powszechnego w WarszawieFoto: materiały promocyjne

Na scenie Teatru Powszechnego pojawiąją się Eliza Borowska, Agnieszka Przepiórska, Katarzyna Maria Zielińska, Grzegorz Falkowski, Piotr Ligienza i Michał Napiątek. Akcja rozgrywa się we współczesnej Warszawie. To kolejna w ostatnich miesiącach premiera przygotowana na podstawie scenariusza filmowego. W Och-teatrze możemy oglądać "Miłość blondynki", w Teatrze WARSawy - "Kobietę w futrze", w Syrenie - "Skazę", a w TR Warszawa - "Drugą kobietę". Także dla Piotra Ratajczaka - reżysera i dyrektora artystycznego Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu - to kolejne zetknięcie ze scenariuszem filmowym: w Teatrze Polskim w Poznaniu przygotował "Piszczka", w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie - "Stawiam na Tolka Banana". Zachęcamy do wysłuchania rozmowy z Piotrem Ratajczakiem.

W audycji zapraszaliśmy też do Szczecina na koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, który zainauguruje 5. odsłonę cyklu "Jeszcze polska muzyka...", w ramach którego prezentowane są na tle arcydzieł muzyki europejskiej najbardziej wartościowe, choć niejednokrotnie zapomniane utwory polskiej muzyki symfonicznej

Ponadto w audycji prezentacja kolejnej książki z cyklu "25 książek na 25 -lecie", "Archiwalnia". Nie zabrakło "Słowa na dzień", informacji kulturalnych, kalendarium, "Piosenki z rekomendacją" (w tym tygodniu piosenki wybiera Krzysztof Trebunia-Tutka) i oczywiście płyty tygodnia. To album "Nowa Tradycja 2013", czyli nagrania wykonawców ubiegłorocznego XVI Festiwalu Folkowego Polskiego Radia. Codziennie do zdobycia 2 płyty. Oczywiście nie zabrakło relacji z  tegorocznego Festiwalu  Nowa Tradycja.

Audycję przygotował Paweł Sawicki.

mm/mc/bch

Czytaj także

Juliusz Machulski: dobra sztuka teatralna jest lepsza od filmu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 08:00
- Najlepszy teatr, który się przeżywa z żywym aktorem, zostawia we mnie więcej niż bardzo dobry film - powiedział w radiowej Jedynce reżyser. Twórca kinowych hitów: "Vabank", "Seksmisja", "Killer" czy "Vinci", wraca po latach do Lublina, by wyreżyserować swoją sztukę pt. "Machia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Duszyński: komponowanie zaczynam od słuchania głosów aktorów

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 23:59
- Dlatego nad spektaklem pracuję już podczas prób stolikowych. Wsłuchuję się, a w mojej głowie nieświadomie kształtuje się tkanka dźwiękowa spektaklu - mówił w Dwójce kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, któremu największy rozgłos przyniosły kompozycje do "Pokłosia" i "Jacka Stronga" Władysława Pasikowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cezary Kosiński: moimi idolami w szkole byli Cieślak i De Niro

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 15:31
- To skrajnie różne typy aktorstwa i osobowości. Gdybym powiedział, że jestem gdzieś pomiędzy, to pewnie byłoby to mało skromne, ale w pewnym sensie jedna i druga metoda są mi bliskie - mówił w Jedynce aktor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nowa Tradycja" 2014 – przewodnik multimedialny

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 12:43
rozwiń zwiń