Film Wasilewskiego doceniony w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 09:30
– Zbudowałem ten film na obrazach, które pamiętam z okresu polskiej transformacji – mówił w Dwójce reżyser "Zjednoczonych stanów miłości", dzieła narodzonego Srebrnym Niedźwiedziem na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale.
Audio
  • Tomasz Wasilewski o swoim filmie "Zjednoczone stany miłości" (Poranek Dwójki)
Reżyser Tomasz Wasilewski
Reżyser Tomasz WasilewskiFoto: PAP/Rafał Guz

Tomasz Wasilewski został nagrodzony za najlepszy scenariusz. Reżyser przed festiwalem opowiadał w "Poranku Dwójki", że pierwsza wersja tego tekstu powstała 10 lat temu. W audycji tłumaczył, dlaczego dopiero teraz scenariusz zamienił się w obraz i jaki ma to związek z jego poprzednimi dziełami.

Opowiadał też m.in. o emocjach związanych z festiwalem w Berlinie i o tym, czemu nie chciał zrobić filmu politycznego.

"Zjednoczone stany miłości" opowiadają historię czterech pozornie szczęśliwych kobiet w różnym wieku, które w okresie transformacji ustrojowej w Polsce zaczynają czuć potrzebę transformacji swojego życia. Inspiracją dla Tomasza Wasilewskiego były emocje, które jako 9-latek obserwował u swojej matki i jej koleżanek.

***

Prowadzi: Marcin Pesta

Gość: Tomasz Wasilewski (reżyser filmowy)

Data emisji: 9.02.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mc/mm

Czytaj także

Kino historyczne. "To nie jest budowanie pomników"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 19:00
- Historię trzeba opowiadać poprzez losy ludzkie. To nie powinno być odrobienie lekcji, praca na zamówienie - podkreślał Waldemar Krzystek w Dwójkowej dyskusji o kinie historycznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zachęcić widzów do kina dokumentalnego?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 18:00
- Trend jest taki, że pozycja dokumentu rośnie i jest on coraz chętniej oglądany, z drugiej strony nie ma przyzwyczajenia, by robić to w kinie - mówiła w Dwójce Magdalena Sroka, dyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
rozwiń zwiń