Żydzi, Polacy i Kozacy. Otwarta rana Humania

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 11:00
- Humań to miejsce, gdzie w 1768 roku Kozacy wymordowali tysiące Żydów i Polaków. To się tam czuje. Kozacy i inni mieszkańcy miasta zbudowali pomnik przywódców rzezi, uważanej przez Ukraińców za powstanie narodowe - mówił Krzysztof Kopczyński, współautor książki "Dybuk. Opowieść o nieważności świata".
Audio
  • Krzysztof Kopczyński o książce "Dybuk. Opowieść o nieważności świata" (Poranek Dwójki)

Do opublikowanej przez Agorę książki - napisanej wspólnie z Anną Sajewicz - dołączony został film dokumentalny Krzysztofa Kopczyńskiego "Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz", za który reżyser zdobył Srebrnego Lajkonika na Festiwalu Filmowym w Krakowie.

Jak czytamy w materiałach wydawcy, Humań to "miasto w sercu »świętej ziemi Kozaków«. Największym powodem do dumy jest tu pochwała: »rośnie z ciebie prawdziwy Kozak!«. Za punkty orientacyjne miasta służą kopuły cerkwi. Ale jest tu też grób cadyka Nachmana, ostatniego wielkiego mistyka judaizmu. Pochowano go na cmentarzu ofiar masakry z 1768 roku. Watażkowie, uznawani dziś za ukraińskich bohaterów narodowych, wymordowali wtedy żydowskich mieszkańców w imię niepodległości Ukrainy. Co roku do Humania zjeżdżają tysiące religijnych Żydów, by przy grobie cadyka świętować Nowy Rok i odprawić taszlich, obrzęd oczyszczenia z grzechów poprzez kąpiel w jeziorze".

Krzysztof Kopczyński zauważył, że w Humaniu wciąż żywy jest konflikt między przybywającymi doń hasydami a mieszkańcami miasta - i to mimo upływu prawie 250 lat od tamtej tragedii.

***

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Gość: Krzysztof Kopczyński (filmowiec)

Data emisji: 22.05.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mat. pras./mc/pg

Czytaj także

Rosja: Żydzi stworzyli antysemicką Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 18:00
- Propaganda twierdziła najpierw, że Euromajdan stworzyli Żydzi, a potem, że władzę na Ukrainie przejęli antysemici - mówił Wiaczesław Lichaczew z Euroazjatyckiego Kongresu Żydów w Jerozolimie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Babi Jar: jeden z najstraszliwszych symboli Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 08:00
W ciągu zaledwie dwóch dni - 29 i 30 września 1941 r. niemieckie komanda śmierci zamordowały w Babim Jarze ponad 33 tys. osób. Żydów rozstrzeliwano bez przerwy przez 36 godzin.
rozwiń zwiń