X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Być albo nie być muzykiem. Słuchowisko Antoniego Libery

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 11:00
- Moi bohaterowie przygotowują się do dyplomów w liceum muzycznym, w przededniu ewentualnego egzaminu na akademie muzyczne. To moment, kiedy ważą się ich dalsze losy - mówił w Dwójce pisarz, który wyreżyserował słuchowisko na podstawie swojej noweli "Toccata C-dur".
Audio
  • Antoni Libera o słuchowisku "Toccata c-dur" (Poranek Dwójki)

mastalerz andrzej_1200.jpg
Mastalerz w "Toccacie c-dur" Libery. Premiera w Dwójce

Utwór pochodzi z tryptyku "Niech się panu darzy" i osnuty jest wokół historii dwóch uczniów, którym profesor zadał opracowanie utworu Roberta Schumanna. Antoni Libera wyjawił w audycji, że jego nowela ma w pewnym sensie charakter autobiograficzny, gdyż sam uczył się w szkole muzycznej i myślał, że zostanie muzykiem. - W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że nie przeskoczę pewnych oporów i muszę szukać szczęścia w czym innym.  W przypadku moich bohaterów, o ich dalszym losie decyduje, niczym głos wyroczni, sama muzyka. Frapowało mnie, że muzyka to jest coś, co w tajemniczy sposób do człowieka przemawia.

Pisarz dodał, że o karierze muzycznej nie zawsze decyduje element metafizyczny. - Czasem są to rzeczy prozaiczne, bo np. ktoś nie może zostać solistą, a nie chce być po prostu członkiem orkiestry.

W audycji Antoni Libera wyjaśnił, dlaczego wybrał "Toccatę C-dur", jako utwór kluczowy dla jego opowiadania. Gość "Poranka Dwójki" mówił o legendach związanych z tą kompozycją. Wspominał także pracę na słuchowiskiem, opartym na noweli. Premiera słuchowiska "Toccata C-dur" odbędzie się 30 września.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Antoni Libera (pisarz, tłumacz)

Data emisji: 27.09.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Groteska, mrok i dystans. Listy Samuela Becketta

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 20:00
– Najlepszym słowem opisującym jego podejście do świata jest "autoironia" – mówił pisarz Antoni Libera, tłumacz dramatów Becketta, a także adresat kilku jego listów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Libera: słuchowisko może być też publicystyką

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 19:45
- Głównym motywem przewijającym się w pracach konkursowych są tematy historyczne. Materiały te mają często formę reportażu i przedstawiają heroiczne postaci, o których do tej pory słyszeliśmy niewiele – powiedział Antoni Libera, który jest członkiem Jury Radiowego podczas rozpoczętego 19 czerwca XVII Festiwalu "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń