Być albo nie być muzykiem. Słuchowisko Antoniego Libery

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 11:00
- Moi bohaterowie przygotowują się do dyplomów w liceum muzycznym, w przededniu ewentualnego egzaminu na akademie muzyczne. To moment, kiedy ważą się ich dalsze losy - mówił w Dwójce pisarz, który wyreżyserował słuchowisko na podstawie swojej noweli "Toccata C-dur".
Audio
  • Antoni Libera o słuchowisku "Toccata c-dur" (Poranek Dwójki)

mastalerz andrzej_1200.jpg
Mastalerz w "Toccacie c-dur" Libery. Premiera w Dwójce

Utwór pochodzi z tryptyku "Niech się panu darzy" i osnuty jest wokół historii dwóch uczniów, którym profesor zadał opracowanie utworu Roberta Schumanna. Antoni Libera wyjawił w audycji, że jego nowela ma w pewnym sensie charakter autobiograficzny, gdyż sam uczył się w szkole muzycznej i myślał, że zostanie muzykiem. - W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że nie przeskoczę pewnych oporów i muszę szukać szczęścia w czym innym.  W przypadku moich bohaterów, o ich dalszym losie decyduje, niczym głos wyroczni, sama muzyka. Frapowało mnie, że muzyka to jest coś, co w tajemniczy sposób do człowieka przemawia.

Pisarz dodał, że o karierze muzycznej nie zawsze decyduje element metafizyczny. - Czasem są to rzeczy prozaiczne, bo np. ktoś nie może zostać solistą, a nie chce być po prostu członkiem orkiestry.

W audycji Antoni Libera wyjaśnił, dlaczego wybrał "Toccatę C-dur", jako utwór kluczowy dla jego opowiadania. Gość "Poranka Dwójki" mówił o legendach związanych z tą kompozycją. Wspominał także pracę na słuchowiskiem, opartym na noweli. Premiera słuchowiska "Toccata C-dur" odbędzie się 30 września.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Antoni Libera (pisarz, tłumacz)

Data emisji: 27.09.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mz

Czytaj także

Groteska, mrok i dystans. Listy Samuela Becketta

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 20:00
– Najlepszym słowem opisującym jego podejście do świata jest "autoironia" – mówił pisarz Antoni Libera, tłumacz dramatów Becketta, a także adresat kilku jego listów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Libera: słuchowisko może być też publicystyką

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 19:45
- Głównym motywem przewijającym się w pracach konkursowych są tematy historyczne. Materiały te mają często formę reportażu i przedstawiają heroiczne postaci, o których do tej pory słyszeliśmy niewiele – powiedział Antoni Libera, który jest członkiem Jury Radiowego podczas rozpoczętego 19 czerwca XVII Festiwalu "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń