Bartosz Kokosiński: moje obrazy zagarniają rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 11:00
- Moje prace bywają ułomne, pokazują swoje niedoskonałości, jak choćby złuszczającą się farbę, bo najważniejszy jest dla mnie sam proces malarski, fizyczność materii, z której powstaje obraz – mówił w Dwójce artysta.
Audio
  • Bartosz Kokosiński o roli malarstwa w sztuce współczesnej (Poranek Dwójki)

Bartosz Kokosiński już po raz trzeci znalazł się na czele rankingu "Kompas Młodej Sztuki". – To dla mnie bardzo miłe zaskoczenie. Cieszę się, że moja twórczość mająca być refleksję nad fenomenem obrazu, jego statusem i znaczeniem znalazła uznanie – powiedział gość "Poranka Dwójki".

Jego prace znajdują się w kolekcjach państwowych: Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, Zachęcie Sztuki Współczesnej w Szczecinie, Bunkrze Sztuki w Krakowie i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Artysta poddaje swoje obrazy deformacji: wygina ich strukturę, wywraca płótna na drugą stronę, wpycha do nich różne przedmioty. Najbardziej znany cyklem jego prac są "Obrazy pożerające rzeczywistość". To płótna, w których rozmywają się granice między tradycyjnie pojętym malarstwem a obiektem.

 Czym dla Bartosza Kokosińskiego jest sztuka w epoce inwazji interaktywnych sztuk wizualnych? Zapraszamy do obejrzenia lub wysłuchania nagrania audycji.

 ***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Bartosz Kokosiński (malarz, laureat rankingu "Kompas Młodej Sztuki")

Data emisji: 4.01.2018

Godzina emisji: 8.10

Rozmowa została wyemitowana w audycji "Poranek Dwójki".

mko

Czytaj także

Rajd po Polsce: od Pomorza po Dolny Śląsk

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 15:11
Wspólnie z Narodowym Instytutem Dziedzictwa przemierzamy Polskę w poszukiwaniu najciekawszych pomników historii. Tym razem odwiedzimy m. in. Łańcut, Lublin i Kanał Augustowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

3,7 mln zł za obraz. "Matejko ma się dobrze"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 17:00
- Taka cena osiągana na aukcjach świadczy o tym, że Matejko ma się dobrze, jest wciąż modny i popularny – podkreślała Marta Kłak-Ambrożkiewicz, komentując niedawną sprzedaż obrazu "Zabicie Wapowskiego" słynnego polskiego malarza.
rozwiń zwiń