Julian Świeżewski: to pierwszy film o obozach na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 10:00
- W tym filmie oddajemy pamięć osobom, które przez wiele lat nie mogły mówić o tym, co się wydarzyło, nikt tego tematu nie poruszał - o swojej roli w filmie "Zgoda" opowiadał w Dwójce aktor nominowany do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.
Audio
  • Julian Świeżewski o swojej roli w filmie "Zgoda" (Poranek Dwójki)

jakub gierszał 1200.jpg
Jakub Gierszał: "Pomiędzy słowami" i pytania o tożsamość

Akcja filmu "Zgoda" rozgrywa się w roku 1945 na Śląsku, w obozie w Świętochłowicach, który ówczesne organy bezpieczeństwa utworzyły dla Niemców, Ślązaków i Polaków oskarżonych o współpracę z faszystami. Jakub Świeżewski opowiadał, że bardzo łatwo było otrzymać łatkę zdrajcy narodu. - Na Śląsku 95% społeczności podpisało volkslistę, żeby nie wynarodowić tego regionu, bo tych, którzy tego niego zrobili, Niemcy wysiedlali. Kiedy Armia Czerwona wkroczyła na te tereny, miała podkładkę do osadzania w takim obozie każdego, kto się na volksliście znalazł.


Maciej Sobieszczański_663.jpg
Maciej Sobieszczański o filmie "Zgoda"

W audycji Julian Świeżewski opowiadał o granej przez siebie postaci Franka, który zostaje obozowym strażnikiem, ponieważ chce uratować więzioną za drutami ukochaną dziewczynę. - Widzowi trudno uwierzyć, że on ją kocha, bo robi rzeczy przeciwne, jest antybohaterem - podkreślił gość "Poranka Dwójki".

Młody aktor nominowany za tę rolę do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego dodał, że po premierze filmu "Zgoda" jego kariera nabrała przyspieszenia. Julian Świeżewski mówił o swoich najbliższych planach: roli w serialu reżyserowanym przez Agnieszkę Holland i postaci Seneki, którego zagra w Teatrze Powszechnym.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Julian Świeżewski (aktor)

Data emisji: 28.02.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

bch/jp

Czytaj także

Renate Jett. Kawałek Austrii na polskiej scenie

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 22:00
W "Spotkaniach po zmroku" rozmawialiśmy z austriacką aktorką i piosenkarką, znaną w Polsce przede wszystkim dzięki Krzysztofowi Warlikowskiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Czeczot: pokażemy "Biblię Audio" na żywo

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 12:13
- 26 lutego w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, odbędzie się koncert "Ja Jestem", podczas którego na żywo będzie można usłyszeć wybrane fragmenty "Biblii Audio" m.in. w wykonaniu czołowych polskich aktorów, a także Chóru KUL - poinformował Krzysztof Czeczot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Kamińska: czuję, że mam w życiu szczęście

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 15:50
- Sukces w branży showbiznesowej zależy od wielu czynników. Talent to podstawa, ale ważne są też znajomości. Ja ich nie miałam, więc to, co osiągnełam w dużej mierze zawdzięczam także szczęściu - opowiada Julia Kamińska.
rozwiń zwiń