"Kwiecień powinien być miesiącem pamięci o Katyniu"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 11:10
- Chciałbym, żeby Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej funkcjonował w świadomości Polaków równie mocno, jak data 1 sierpnia, kiedy to obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - mówił w Dwójce Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Audio
  • Rafał Wiśniewski o świadomości Polaków na temat zbrodni katyńskiej (Poranek Dwójki)

katyń ok.jpg
Katyń - serwis historyczny Polskiego Radia

Uchwalony w 2007 roku Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada na 13 kwietnia. Rafał Wiśniewski mówił, że Polacy w ogromnej większości wiedzą, co się wydarzyło w Katyniu, ale też w ramach tej pamięci następują pewne przesunięcia. - W 1987 roku, gdy były pierwsze badania, 18 proc. respondentów mówiło, że nie wie nic o Katyniu. W 2010 były to zaledwie 2 proc. Teraz jest już 10 proc. niewiedzących.

Gość "Poranka Dwójki" mówił, że głównym źródłem wiedzy o zbrodni katyńskiej jest film Andrzeja Wajdy "Katyń". Rafał Wiśniewski zwrócił też uwagę, że o ile w minionych latach transmisja wiedzy historycznej odbywała się głównie poprzez rodzinę i grupy rówieśnicze, tak ostatnie badania pokazują, że rolę tę przejęły instytucje szkolne.

Rafał Wiśniewski mówił o działaniach podejmowanych przez Narodowe Centrum Kultury, które mają na celu upowszechnienie wiedzy o wydarzeniach z 1940 roku. Dyrektor instytucji zachęcał m.in. do zapoznania się z serialem "Sztafeta".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość: Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)

Data emisji: 13.04.2018

Godzina emisji: 8.10

bch/mg

Zobacz więcej na temat: Katyń Tomasz Obertyn KULTURA
Czytaj także

Mykietyn: boję się, że kulturę czeka rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 09:30
- Słyszę, że sztuka ma być teraz "narodowa" i nie wiem, co to znaczy. Dla mnie bez znaczenia jest, czy Chopin był Polakiem czy Australijczykiem - komentował znakomity kompozytor zapowiedzi zmian w polskiej polityce kulturalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto powinien prowadzić politykę historyczną?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 11:00
- Znam przykłady narodów, które nie prowadziły polityki historycznej i w konsekwencji nie przetrwały kryzysu, jakim był renesans - mówił dramaturg Wojciech Tomczyk.
rozwiń zwiń