X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Karol Kozłowski: partia Orfeo jest dla mnie jak balsam

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 11:57
- Głos mam z natury ruchliwy, ale też mam dosyć elastyczną i gęstą średnicę. Czuję się dobrze, śpiewając tę partię - mówił w Dwójce odtwórca tytułowej roli w operze "Orfeusz" Claudio Monteverdiego, która będzie mieć premierę w niedzielę, 24 lutego, na Zamku Królewskim w Warszawie.
Audio
  • Tenor Karol Kozłowski przed premierą "Orfeusza" w wykonaniu artystów Polskiej Opery Królewskiej (Poranek Dwójki)

Jak podkreślał Karol Kozłowski, partia Orfeusza to dla wielu tenorów wyzwanie i związane z tym obawy. On sam jednak bardzo dobrze czuje się w tej roli. - Monteverdi napisał tę partię w dość wąskim ambitusie undecymy. W dodatku spora jej część przebiega w dolnej średnicy głosu. Głos tenorowy rozwija się ku górze, tenory "żyją" dla swoich wysokich dźwięków, i czasami czują się nieswojo w niższej tessiturze oraz dole skali. Mówią, że ich dolne dźwięki tracą alikwoty i dźwięczność - tłumaczył gość Dwójki.

W inscenizacji "Orfeusza"w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie wystąpią artyści Polskiej Opery Królewskiej pod kierunkiem Krzysztofa Garstki. Spektakl pierwotnie przygotowywał dyrektor tej instytucji Ryszard Peryt. Prace przerwała  śmierć reżysera w styczniu b.r. W jakim stopniu udało się odwzorować jego koncepcję? Czy "Orfeusz" to opera, w której muzyka i tekst połączone zostały w idealnej proporcji? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Karol Kozłowski (tenor)

Data emisji: 19.02.2019

Godzina emisji: 8.30

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleksandra Kurzak: opera "Carmen" powinna mieć inny tytuł

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 13:23
- Według mnie to dzieło powinno nazywać się "Don José" - mówiła w Dwójce wybitna polska śpiewaczka, która wzięła udział w wykonaniu utworu Bizeta na scenie Metropolitan Opera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukryte znaczenia "Strasznego dworu"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 10:00
Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" był prof. Jacek Kowalski, autor książki "Straszny dwór, czyli sarmackie korzenie Niepodległej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Peryt we wspomnieniach przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 08:53
Zapraszamy do wysłuchania opowieści o cenionym aktorze i reżyserze, twórcy inscenizacji oper barokowych, który zmarł w styczniu tego roku.
rozwiń zwiń