X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Poznań rozpoczyna balfolkowy maraton

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 12:00
Koniec lutego to w Poznaniu tradycyjnie czas taneczno-muzycznego festiwalu Lovembal. W tym roku ma on aż trzy odsłony.
Audio
  • Relacja z pierwszej części festiwalu Lovembal 2019 w Poznaniu (Poranek Dwójki)
Lovembal 2019 w Poznaniu, cz. 1.
Lovembal 2019 w Poznaniu, cz. 1.Foto: Marianna Łakomy

Na Lovembal składają się warsztaty taneczne i muzyczne, których dopełnieniem są potańcówki do muzyki na żywo. Sednem wydarzenia jest zabawa przy balfolku - europejskiej muzyce folkowej, granej na żywo przez muzyków z różnych stron kontynentu, przede wszystkim z Francji. Lovembal ściąga do Poznania entuzjastów europejskiego folku z całej Polski.

Podczas pierwszej z trzech odsłon wydarzenia uczestnicy mieli okazję nauczyć się tańców marchoises z regioniu Poitou, a muzycy – grać scottisha. Mniej bądź bardziej skomplikowane układy kroków tłumaczyli chętnym znawcy tradycyjnych tańców z Francji i nie tylko: Lucas Thébaut i Elena Leibbrand, w tajniki balfolkowej ornamentacji, smyczkowania i palcowania wprawadzał zaś zainteresowanych Valère Passeri.


Plakat festiwalu Lovembal, cz. 1. Plakat festiwalu Lovembal, cz. 1.

Valère Passeri

- W Polsce jestem po raz pierwszy, przyjechałem tu, żeby grać balfolk! Bywa on określany jako francuska muzyka tradycyjna, ale do końca nią nie jest  większość utworów, które gramy, komponujemy bowiem współcześnie w oparciu o styl i charakter dawnej muzyki tradycyjnej. Muzyka ta przypomina nieco irlandzką, bo grana jest przy użyciu podobnego zestawu instrumentów  to skrzypce, gitara, akordeon, dudy. Ale w odróżnieniu od muzyki iralndzkiej balfolk jest muzyką ściśle związaną z tańcem. Balfolkowy muzyk musi umieć oddać w muzyce charakter tańca  mówił w rozmowie z Aleksandrą Tykarską skrzypek.

Podczas warsztatów z Valère'em adepci balfolku uczyli się grać m.in. scottisha. Czym się charakteryzuje ten taniec? – Dynamiką – mówił Valère Passeri. – Każdy dźwięk musi być zagrany w sposób sprężysty, skoczny. Legato się tu nie sprawdza, pożądany jest natomiast chropowaty, mocny dźwięk. Muzyka tradycyjna może się w porównianiu z klasyczną wydawać dużo mniej skomplikowana, ale ma w sobie bardzo wiele subtelnych cech szczególnych, które trzeba oddać, a oto wymaga wyczucia i ćwiczeń  tłumaczył skrzypek.

Lovembal 2019 w Poznaniu, cz. 1. Fot. Marianna Łakomy Lovembal 2019 w Poznaniu, cz. 1. Fot. Marianna Łakomy

Organizatorzy Lovembalu kładą szczególny nacisk na warsztat taneczny. Dlatego też wśród zaproszonych gości była także uznana instruktorka tańców balfolkowych, Elena Leibbrand z Belgii. Pod jej okiem chętni zgłębiali tajniki tanecznego symbolu Owernii, czyli bourrée.

Elena Leibbrand 

- Bourrée to taniec parowy, choć partnerzy się w nim nie dotykają, komunikują się za to w inny sposób. To jeden z moich ulubionych tańców, daje mnóstwo możliwości: można tańczyć twarzą w twarz, plecami do siebe, obracać się, mijać itd. Główna jego odmiana pochodzi z Owernii, z Francji. Na pierwszy rzut oka wydaje się proste i podstawy zdobywa się dość łatwo, ale różne subtelności ruchowe i melodyczne zgłębiać można latami – tłumaczyła Leibbrand.

Czy tak wydawałoby się odległy Polakom twór jak bourrée ma tutaj fanów? Tak! – Wśród Polaków widzę bardzo duże entuzjazmu i radości z tańca  opisywała Elena Leibbrand. – To, że Polacy się chcą tego uczyć, uważam za wspaniałe. Ale czy to aż tak zaskakujące? Niekoniecznie, bo ja też nie jestem z Francji – mam pochodzenie belgijsko-niemieckie, na bourré natrafiłam trochę przez przypadek i teraz nie wyobrażam sobie bez tego życia.

Na festiwalowej scenie wystąpili także polscy artyści: zespół Balonique i Andrzej Teofil. Lucas Thébaut, Elena Leibbrand czy Valère Passeri to pierwsi w roku 2019 zagraniczni goście, którzy pod szyldem Lovembalu dzielą się wiedzą o europejskiej muzyce i tańcach z mieszkańcami Poznania i nie tylko. Druga odsłona festiwalu już od 17 do 19 maja, a trzecia – w październiku.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Przygotowała: Aleksandra Tykarska

Goście: Elena Leibbrand (instruktorka tańców balfolkowych), Valère Passeri (skrzypek zespołu Ballsy Swing), Marta Tomczak (Stowarzyszenie Balfolk Poznań)

Data emisji: 23.02.2019

Godzina emisji: 9.10

at /gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gennetines - u źródła żywego folku

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 15:00
W audycji przypomnieliśmy jeden z najważniejszych europejskich festiwali taneczno-muzycznych, Le Grand Bal de l'Europe w Gennetines.
rozwiń zwiń