"Where is Poland?". Zabory oczami cudzoziemca

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 10:00
- Natrafiliśmy na zapomnianą książkę o Polsce Georga Brandesa, duńskiego pisarza i krytyka, i to on jest naszym przewodnikiem przez ostatnie trzy dekady rozbiorów – mówił Patryk Zakrzewski, współtwórca serwisu internetowego "Where is Poland?".
Audio
  • Rozmowa o serwisie internetowym "Where is Poland?" (Poranek Dwójki)

- Cała historia zaczyna się na stacji kolejowej, która nazywa się Granica. Tam Brandes wjeżdża do Polski, jadąc z Wiednia do Warszawy na wykłady o literaturze – opowiadał Patryk Zakrzewski o początku, rozpisanego na dziewięć rozdziałów, serwisu "Where is Poland?”, który jest "połączeniem reportażu historycznego z multimedialną formą".

W jakim sensie Brandes był "rzecznikiem polskiej sprawy narodowej"? Na jakie trudności natrafili autorzy serwisu? Wreszcie: co znajdziemy w kolejnych rozdziałach "Where is Poland?"?

W audycji również o wyjątkowej publikacji promującej polską kulturę: "Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words". Wydawnictwo zostało docenione w 59. Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2018.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Mikołaj Gliński i Patryk Zakrzewski (Culture.pl, twórcy serwisu internetowego "Where is Poland?")

Data emisji: 19.06.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/pg

Czytaj także

Marcin Świetlicki: jak zatkam uszy, czuję się źle

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 14:36
- Jednak to, co świat mi oferuje, to główne dźwięki. Nie jestem człowiekiem, który myśli oczami, przede wszystkim oczami postrzega świat. Śliczne widoczki, ładne miejsca i dzieła sztuki nie robią na mnie aż takiego wrażenia, jak na przykład muzyka - mówił w Dwójce znany poeta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Geniusz materii – wspomnienie o Stanisławie Niemczyku

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 10:03
- Był wielkim wyznawcą tego, że jeśli przez wieki jakiś element dobrze się sprawdza, to nie wolno nam odrzucać go tak po prostu. Był na tyle silną osobowością, że szedł swoją drogą i jest absolutnie wybitnym, wielkim głosem w śląskiej architekturze. Zapisał się także w annałach architektury europejskiej - mówił w Dwójce o zmarłym niedawno architekcie Oskar Grąbczewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młoda dusza. Wspomnienia o Rosławie Szaybo

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 14:53
- Satysfakcja twórcza, którą się w nim wyczuwało, przekładała się na ogromny optymizm, otwarcie motywowanie studentów do pracy - opowiadała dr Katarzyna Stanny, wieloletnia asystentka prof. Rosława Szaybo, wspominając znakomitego artystę.
rozwiń zwiń