Nowy wymiar etnojazzu. Babooshki znów nagrywają

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 19:00
- Cieszymy się z tego, że nasza twórczość określana jest jako etnojazz - powiedziały w audycji Karolina Beimcik i Dana Vynnytska, które ogłosiły ostatnio nowe nagrania zespołu Babooshki.
Audio
  • Zaproszenie na 46. Jarmark Wdzydzki we Wdzydzach Kiszewskich (Poranek Dwójki)
  • Zapowiedź Taboru Lubelskiego w Żółkiewce (Poranek Dwójki)
Karolina Beimcik i Dana Vynnytska podpisuję egzemplarze płyty Vesna dla słuchaczy.
Karolina Beimcik i Dana Vynnytska podpisuję egzemplarze płyty "Vesna" dla słuchaczy.Foto: Grzegorz Śledź

Zespół Babooshki powstał w 2009 roku, w swoim repertuarze łączy słowiańskie melodie i folklor z nowoczesnym, swobodnym, jazzowym brzmieniem. Karolina Beimcik i Dana Vynnytska w "Poranku Dwójki" opowiedziały, czym różnią się najnowsze nagrania grupy od poprzednich płyt, a co z ich inspiracji się nie zmiania.

- Inspiruje nas repertuar polski i ukraiński, i to się nie zmienia - mówiła Dana Vynnytska - cały czas zależy nam na tym, że pokazywać różne oblicza muzyki rootsowej. Teraz sięgamy do nowych stylów. Których? To na razie tajemnica. Ale nadal interesuje nas to, ile różnych żyć może mieć muzyka ludowa. Ważne, żeby ona żyła.

Karolina Beimcik przypomniała historię zespołu, zwróciła także uwagę na znaczenie jazzowej strony twórczości Babooshek. - Jaś Smoczyński, to, jak gra solówki, w znaczacy sposób wpływa na charakter grupy - kreuje brzmienie Babooshek. Na nowej płycie dołącza do nas gitarzysta Rafał Sarnecki. Jesteśmy w procesie tworzenia nowego repertuaru, ale zależy nam, aby płyta była wypadkową doświadczeń wszystkich nas z tych kilku lat przerwy.

Nasi Słuchacze dostali w prezencie specjalne egzemplarze płyty "Vesna" z autografami.


Okładka płyty "Vesna" z autografami artystek z grupy Babooshki. Okładka płyty "Vesna" z autografami artystek z grupy Babooshki.

***

W "Poranku Dwójki" zapowiedzieliśmy też Tabor Lubelski w Żółkiewce. To stałe miejsce spotkań miłośników muzyki tradycyjnej okolic Lubelszczyzny oraz okazja, żeby wziąć udział w letnich warsztatach tanecznych, śpiewaczych i instrumentalnych oraz wieczornych potańcówkach. 

- Skupiamy się na muzyce lubelskiej, sięgamy do melodii dawnych z Wyżyny Lubelskiej czy Roztocza - chcemy przypomnieć muzykę, której na wsiach Lubelszczyzny już nie słychać - tłumaczył Przemysław Łozowski, organizator wydarzenia. Tabor trwa od 28 lipca do 4 siesprnia, w jego programie są potańcówki, spotkania i warsztaty, m.in. śpiewu żeńskiego i męskiego, zielarskie czy teatralne, a także takie dla dzieci i oczywiście dla instrumentalistów. 

Ważnym wydarzeniem jest też 46. Jarmark Wdzydzki we Wdzydzach Kiszewskich. To największa na Kaszubach letnia impreza folklorystyczna o tradycji sięgającej 1973 roku. W tej odsłonie w programie m.in. kiermasz rękodzieła i sztuki ludowej, koncerty muzyki dawnej, tradycyjnej i folkowej i występy zespołów folklorystycznych. O nich mówił w audycji Bartosz Stachowiak z Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich. 

- Jarmark to nasze wielkie święto, pełny przegląd kaszubskich zwyczajów od muzyki tradycyjnej, po rękodzieło - zwłaszcza kolorowy haft kaszubski i wdzydzki - wszystko związane z kaszubskim dziedzictwem. 

W audycji słuchać można było także kolejnych odcinków naszych stałych etnograficznych i folkowych  propozycji: "Historia polskiego folku" i "Słowianek".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek 

Goście: Przemysław Łozowski (animator kultury), Bartosz Stachowiak (Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich), Karolina Beimcik i Dana Vynnytska (zespół Babooshki)

Data emisji: 20.07.2019

Godzina emisji: 8.10, 8.35, 9.25

at

Zobacz więcej na temat: folk kultura ludowa
Czytaj także

Wiosenne seminaria dla etnomuzykologów

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 17:00
W folkowym "Poranku Dwójki" dr Jacek Jackowski zapraszał słuchaczy na dwie warszawskie sesje naukowe poświęcone badaniu muzyki tradycyjnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urodziny zespołu DAGADANA

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 13:00
Zespół łączy elementy ukraińskiej i polskiej kultury muzycznej, w ich twórczości słychać fascynację brzmieniem korzeni, dialog z tradycjami i nawiązania do współczesnej kultury muzycznej - jazzu, elektroniki i muzyki świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śpiewamy po kaszubsku z Joanną Gostkowską-Białek z Kartuz

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 15:50
Bohaterką "Źródeł" była kaszubska śpiewaczka, zdobywczyni II nagrody na tegorocznym OFKiŚL w Kazimierzu, zajmująca się badaniem mało znanego repertuaru regionu.
rozwiń zwiń