X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Gdynia - Tel Awiw". Wystawa w muzeum POLIN

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 15:41
"Polska brama na świat" - Gdynia oraz pierwsze miasto hebrajskie, forpoczta przyszłego państwa żydowskiego - Tel Awiw, to bohaterowie najnowszej wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, o której porozmawiamy z Joanną Fikus, szefową działu wystaw oraz dr. Arturem Tanikowskim, kuratorem.
Plakat wystawy Gdynia - Tel Awiw
Plakat wystawy "Gdynia - Tel Awiw"Foto: Mat. prasowe

Zarówno Gdynię, jak i Tel Awiw budowano ex nihilo, "na surowym korzeniu". Niezależnie od tego, że miasta były nowe, więc młode, oba budujące je narody wracały na należne im w ich mniemaniu miejsce. Odrodzona Polska odzyskiwała wybrzeże Bałtyku, a Gdynia stawała się stolicą Polski morskiej. Tel Awiw, zgodnie z centralnym motywem ustanowionego w 1925 roku herbu, stawał się latarnią morską i bramą wjazdową dla imigrantów - Żydów diaspory wracających do domu, do Erec Israel.

Kluczowy dla wystawy, opartej na koncepcie porównawczym, jest termin białe miasto, jak nazywano i wciąż nazywa się tak Tel Awiw, jak i Gdynię - miasta modernistyczne, czy też miasta lokalnych modernizmów. To właśnie owe modernizmy lat trzydziestych najsilniej łączą oba nadmorskie projekty, dziś zaliczane do najciekawszych realizacji stylu międzynarodowego.

To kilka płaszczyzn narracji wystawy "Gdynia - Tel Awiw", o której opowiedzą w "Poranku Dwójki" Joanna Fikus - szefowa działu wystawy w Muzeum POLIN oraz dr Artur Tanikowski - kurator wystawy (transmisja wideo).

Ponadto w audycji:

  • łódzka wystawa "Wrzesień 1939 roku w polskim filmie fabularnym",
  • rozmowa z Dorotą Nieznalską o wystawie "po/wy/miary" na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej,
  • relacja z przygotowań do "Księżniczki na opak wywróconej" w Teatrze Solskiego w Tarnowie w reż. Marcina Hycnara.

Nie zabraknie również konkursów "Płyta tygodnia" i "Pocztówka z wakacji".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" we wtorek (10.09) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

am/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wystawa "Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 10:54
- Generał Maczek przez całą swoją karierę wojskową dążył do stworzenia mobilnej, dysponującej dużą siłą jednostki. Ta wystawa chce przypomnieć go jako wybitnego generała, który świetnie dowodził – mówił w Dwójce dyrektor Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cezary Łazarewicz: my, Polacy, byliśmy omamieni

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 10:44
- Hitler przed wojną nie kojarzył się tak jak dzisiaj – jako człowiek, który rozpętał wojnę i ma miliony ofiar na swoim koncie. Rok 1938, jak się czyta pamiętniki, a nie powojenną nadbudowę, pokazuje, że Hitler był bardzo skuteczny - mówił gość "Poranka Dwójki", autor książki "1939. Wojna? Jaka wojna?".
rozwiń zwiń