CzessBand i światowa muzyka dawnej stolicy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 11:51
CzessBand to warszawska kapela, która przetarła szklaki, jeśli chodzi o popularność folkloru miejskiego w całej Polsce. - Mimo że stare, to te utwory są świetne, muzyka się broni do dzisiaj, dlatego folklor miejski jest tak popularny - mówił w audycji Kuba Jurkowski. 
Audio
  • Hubert Czochański z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej z Wasilkowa zaprasza na wystawy "Mechanizacja rolnictwa na podlaskiej wsi" i "Babie lato w skansenie" (Poranek Dwójki)
  • Relacja z koncertu BOTZ/Bagna w wykonaniu Maniuchy Bikont i Assafa Talmudiego (Poranek Dwójki)
  • Zakończenie Dialogu Dwóch Kultur w Warszawie (Poranek Dwójki)
  • Rozmowa z muzykami zespołu CzessBand o koncercie z cyklu Folkowo Bemowo (Poranek Dwójki)
Akordeonista CzessBandu Robert Lipka podczas odsłonięcia muralu festiwalu Nowa Tradycja nad Wisłą w Warszawie.
Akordeonista CzessBandu Robert Lipka podczas odsłonięcia muralu festiwalu Nowa Tradycja nad Wisłą w Warszawie.Foto: Grzegorz Śledź PR

Kuba Jurkowski i Łukasz Owczynnikow, członkowie kapeli CzessBand odwiedzili studio Dwójki w związku z koncertem, który grają w cyklu Folkowo Bemowo. Jak przyznają muzycy, bez skrępowania czerpią z wielu tradycji i gatunków, np. z bluegrassu, muzyki bałkańskiej, węgierskiej, nawet z Orientu, ale przede wszystkim - z bogatej historii stolicy, w której dostrzegają wiele światowych wpływów. To ich często wymienia się jako forpocztę współczesnej mody na muzykę miejską.

- Prawda jest taka, że folklor warszawski zawsze sobie świetnie radził sam - mówił Kuba Jurkowski - więc mówimy o pewnym odrodzeniu, bo zawsze było dużo starych wyjadaczy, ale nie było nowych młodych zespołów, które grały ten repertuar. My, już ponad dekadę temu, przejęliśmy pałeczkę od starych mistrzów.

Poza tym w folkowym "Poranku Dwójki" słuchaliśmy:

  • relacji z koncertu BOTZ/Bagna w wykonaniu Maniuchy Bikont i Assafa Talmudiego - nowego projektu artystów, łączącego muzykę żydowską i polską,
  • zaproszenia na wystawę "Mechanizacja rolnictwa na podlaskiej wsi" oraz na "Babie lato w skansenie", o których opowiadał Hubert Czochański z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej z Wasilkowa, 
  • zakończenia Dialogu Dwóch Kultur w Warszawie i zaproszenia na spotkanie poświęcone postaci Kazimierza Wierzyńskiego.

Podczas sobotniego porannego spotkania nie zabrakło także naszych stałych propozycji: "Historii polskiego folku" Wojciecha Ossowskiego o 7.50 oraz pierwszego odcinka nowego cyklu: "Cudowytwórców"

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Hubert Czochański (Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej z Wasilkowa, Maniucha Bikont i Assaf Talmudi (projekt BOTZ/Bagna), Kuba Jurkowski i Łukasz Owczynnikow (CzessBand)

Data emisji: 21.09.2019

Godzina emisji: 8.10, 8.35, 9.10, 9.25

at

Zobacz więcej na temat: folklor folk muzyka tradycyjna
Czytaj także

Muzeum Dziejów Tylicza zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 17:00
Muzeum mieści się w budynku dawnego ratusza i składa się z kilku sal wystawienniczych z pamiątkami i przedmiotami codziennego użytku, które ilustrują dawne życie i zwyczaje mieszkańców tej miejscowości. Część eksponatów przekazali sami mieszkańcy ze swoich prywatnych zbiorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelszczyzna: Śpiewająco i z przytupem

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 18:30
Na Lubelszczyźnie zakończyły się warsztaty muzyczne „Śpiewająco i z przytupem. Międzypokoleniowe spotkania wokalne i muzyczne”. W ciągu roku w czterech różnych lubelskich wsiach spotykali się ludzie w różnym wieku, aby wspólnie odkrywać tradycje śpiewacze swoich miejscowości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Joniec: Gęśle nie będą wisiały tylko na ścianie!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 10:30
- Zamierzam ich używać, w zespole kakofoNIKT nie będzie to trudne, każdy gra tu na różnych dziwactwach. Ja też, jak widać było na koncercie, nie wybrzydzam w instrumentarium, a mam wrażenie, że mam jakiś pociąg do smyków – śmiejąc się, opowiadał zdobywca "Złotych Gęśli", Michał Joniec.
rozwiń zwiń