Unsound Festival. Małgorzata Płysa: solidarność może być rozumiana na bardzo wiele sposobów

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 10:58
- Chcieliśmy trochę przełamać ten aspekt społeczno-politycznego znaczenia słowa "solidarność", więc na plakacie dołączyliśmy też takie dość ironiczne i abstrakcyjne hasła. Dla każdego solidarność może znaczyć coś innego. Dla twórcy z Polski będzie to co innego niż na przykład dla kogoś, kto przyjeżdża do Krakowa z Nowego Jorku - mówiła w Dwójce dyrektor wykonawcza festiwalu Unsound.
Audio
  • Małgorzata Płysa o programie Unsound Festival 2019 (Poranek Dwójki)
Plakat Unsound Festival autorstwa Bolesława Chromrego
Plakat Unsound Festival autorstwa Bolesława ChromregoFoto: materiały prom./Stocksnap (Shutterstock)

Mouse on Mars 1200.jpg
Mouse on Mars w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia

Tegoroczna odsłona krakowskiego festiwalu potrwa do niedzieli (13.10). W gąszczu wyjątkowych wydarzeń w tym roku Hildur Gudnadottir zaprezentuje nagrodzoną Emmy muzyką do serialu "Czarnobyl", a Philip Sherburne zagra ambientowy set w Kopalni Soli w Wieliczce. Pojawi się też grupa Polonka, która rytmy charakterystyczne dla polskiej muzyki ludowej zestawia z brzmieniami z różnych końców świata. W rolach głównych: klarnet, perkusja i pozytyw organowy. Perkusista Wojtek Kurek pojawi się z koncertem solowym, a saksofoniści Tomasz Gadecki i Paulina Owczarek dołączą do brytyjskiego zespołu jazzowo-noise’owego Sly & The Family Drone. 

Program z motywem przewodnim

W tym roku wszystkie wydarzenia - koncerty, sety, warsztaty, panele dyskusyjne - odnoszą się do motywu przewodniego "Solidarity". To nawiązanie do 30. rocznicy demokratycznych wyborów w Polsce.

- Nośność hasła "solidarność" były dla nas punktem wyjścia, podobnie jak nasza współpraca z Europejskim Centrum Solidarności i festiwalem Solidarity of Arts. Chcieliśmy trochę spiąć klamrą te dwa wydarzenia. Chodzi też o solidarność rozumianą jako potrzeba wspólnego działania. Chcieliśmy podkreślić, że nasz festiwal to wydarzenie, które łączy różne osoby w chęci słuchania różnego rodzaju artystów, projektów, udziału w dyskusjach, ale też właśnie rozmowy. Ta chęć poszukiwania wspólnoty, solidarności pomiędzy różnymi ludźmi, też mniejszościami, które są obecne na festiwalu, to dla nas bardzo istotny aspekt. W tym roku bardziej go podkreślamy, chociaż zawsze jest obecny - tłumaczyła Małgorzata Płysa.

Co robią organizatorzy festiwalu Unsound, by ograniczyć emisję śladu węglowego, który generuje to wydarzenie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Małgorzata Płysa (dyrektor wykonawcza festiwalu Unsound)

Data emisji: 8.10.2019

Godzina emisji: 8.45

pg/bch

Czytaj także

Marek Moś: "Auksodrone" to trzy niezwykłe, kompaktowe dni

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2019 13:18
- Festiwal "Auksodrone" to maraton, który może sprawiać wrażenie, że jest dla wszystkich męczący. Jednak muzyka, która pojawia się na koncertach jest tak różna, że dzięki niej dostajemy zastrzyk energii. Mam też własny sposób na regenerację sił. To opieka nad pięcioma kotami. No i uprawiam sport, czyli dyryguję - mówił w Dwójce wybitny skrzypek i dyrygent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mouse on Mars w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 12:45
W audycji "Nokturn" wysłuchaliśmy retransmisji koncertu, który odbył się 26 września, w radiowym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Na scenie pojawił się m.in. legendarny niemiecki duet zaliczany do pionierów tzw. inteligentnej muzyki tanecznej.
rozwiń zwiń