Marek Krajewski: to powieść kryminalna z elementami psychologicznymi

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 11:02
- Tutaj jest infernum. Eberhard Mock wstępuje do piekieł, jest potwornie sponiewierany przez swój nałóg, który jest ściśle sprzężony z akcją kryminalną tej powieści. Niemniej jednak chciałem pokazać, że alkohol to nie tylko dobra zabawa - mówił w Dwójce pisarz o swojej najnowszej książce "Mock. Golem".
Audio
  • Marek Krajewski o swoim najnowszym kryminale "Mock. Golem" (Poranek Dwójki)

Marek_Krajewski_1200.jpg
Marek Krajewski: marzyłem o napisaniu powieści szpiegowskiej

Mistrz kryminału ponownie przenosi nas do Breslau, do roku 1920. W mieście pojawia się sekta "mesjaszy", którzy na ulicach wpadają w taneczny trans. W tej scenerii Eberhard Mock zmaga się z najstraszniejszym ze swoich demonów – demonem alkoholizmu. Każdego dnia walczy z samym sobą i jednocześnie próbuje rozwikłać mroczną tajemnicę zaginięcia małej Rosemarie. Wie, że jeśli odnajdzie dziewczynkę, raz na zawsze wyrwie się ze szponów nałogu. Jak wyjaśnia Marek Krajewski, powieść pokazuje, że alkohol jest siłą ogromnie destrukcyjną, która poniewiera głównego bohatera. 

Pisarz podkreślił, że punktem wyjścia tej historii jest zaginięcie trzyletniej Rosemarie, ale także i wątek sekty "mesjaszy" w mieście Breslau, która, co ciekawe, jest autentyczną historią Niemiec lat dwudziestych XIX wieku. Wszystko to zazębia się z motywem wschodnioeuropejskich Żydów, uciekających przed kozackimi pogromami. - Te dwa wątki: żydowski i sekty tańczącego mesjasza jest napędem całej akcji kryminalnej, plus niepokoje i rozterki Eberharda Mocka - mówił Marek Krajewski.

Jak te dwa światy oddziałują na głównego bohatera? I czy Eberhard Mock wyjdzie z piekła nałogu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marek Krajewski (polski pisarz i filolog klasyczny, autor kryminałów)

Data emisji: 15.10.2019

Godzina emisji: 8.30

am

Czytaj także

Ludzkie zoo, Mock i Afryka Marka Krajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 11:00
- Pracując nad tą książką miałem pewien kłopot. Lubię opisywać każdy szczegół, a tu nagle musiałem przedstawić realia w Kamerunie, w którym nigdy przecież nie byłem – powiedział  Marek Krajewski, autor najnowszej powieści "Mock. Ludzkie zoo".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Krajewski: "Mock. Pojedynek" to powieść inicjacyjna

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 12:00
- W tej książce pojawia się odpowiedź na pytanie, które często było mi zadawane przez czytelników. Mianowicie: dlaczego Mock, człowiek który obcował z literaturą najwyższej próby, wszedł w policyjne bagno - mówił w Dwójce autor bestselerowych powieści kryminalnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Igor Brejdygant: świat funkcjonuje na układach

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 11:44
- W swojej książce opowiadam o tym, jak bardzo łatwo jest objąć ludzi kontrolą. Ta przyszłość, o której opowiadam, jest strasznie bliska - mówił gość "Poranka Dwójki", autor kryminału "Układ".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagadki kryminalne Wojciecha Chmielarza i Daniela Petra

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 13:34
W audycji "Czytelnia" zrecenzowaliśmy dwie powieści: "Siostrę Śmierć" czeskiego pisarza oraz polski kryminał "Rana".
rozwiń zwiń