Prof. Rafał Wiśniewski: Eufonie to droga kulturowa z muzyką w tle

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 11:24
W listopadzie w Warszawie zabrzmi muzyka Europy Środkowo-Wschodniej różnych epok i stylów. Od 15 do 23 listopada za sprawą II Międzynarodowego Festiwalu Eufonie, stworzonego przez Narodowe Centrum Kultury, Warszawa stanie się stolicą muzyki wielu kultur. O programie wydarzenia, jego idei oraz artystach, którzy pojawią się w tym roku, rozmawialiśmy z dyrektorem festiwalu.
Audio
  • Prof. Rafał Wiśniewski o festiwalu Eufonie (Poranek Dwójki)
Festiwal Eufonie od 15 listopada w Warszawie
Festiwal Eufonie od 15 listopada w WarszawieFoto: Foto: materiały organizatorów

800px-Eufonie_Filharmonia.jpg
II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie"

Tegoroczna odsłona to blisko 640 muzyków z 20 państw, 15 koncertów, 8 orkiestr, 3 prapremiery, 7 polskich premier, a to wszystko w zaledwie 9 dni. Jak dodaje prof. Rafał Wiśniewski, wyjątkowo pojawi się również polski jazz. - W tym roku wybieramy bardziej wschodnie kierunki pokazując, że wiele różnych nurtów jest rzeczywiście interesujących. Myślę, że na co dzień nie można ich spotkać na wielkich salach koncertowych - mówił dyrektor festiwalu. - Warte jest również podkreślenia to, że pojawili się nowi odbiorcy. I to mnie cieszy, bo wychodzimy poza taką bańkę, której nie można czasami przekroczyć.

Jak zaznaczył w rozmowie prof. Rafał Wiśniewski, festiwal jest drogą kulturową, której tłem jest muzyka. - Podróżujemy i przyglądamy się innym miejscom. I to nie jest przekaz jednokierunkowy - opowiadał.

Kogo będzie można usłyszeć podczas tegorocznej odsłony Eufonii? Jakie kompozycje się pojawią? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury, dyrektor Festiwalu Eufonie)

Data emisji: 23.10.2019

Godzina emisji: 8.30

am/bch


Czytaj także

Rafał Wiśniewski o pożarze Notre Dame: jakby zatrząsł się punkt referencyjny naszego świata

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 13:00
 - Wszystko można zrekonstruować, jednak coś ulotnego, niepowtarzalnego po prostu przeminęło - ocenił Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, komentując ze smutkiem pożar katedry Notre Dame.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Kosendiak: muzyka polska XVII i XVIII w. jest mi bliska

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 12:52
- Nagraliśmy kiedyś płytę z muzyką Gorczyckiego i artyści, którzy się spotkali, stwierdzili, że warto współpracować. Tak powstał Wrocław Baroque Ensemble i zrodziły się kolejne pomysły na nagrania. Osiem płyt, które wydaliśmy w ciągu ostatnich lat, było wysoko ocenianych przez słuchaczy, więc pomyślałem, że warto je zebrać - mówił w Dwójce dyrektor Narodowego Forum Muzyki o cyklu płyt "Music First. Muzyka I Rzeczypospolitej (Music of the first Commonwealth)".
rozwiń zwiń