Paulina Wilk: Literacka Nagroda Nobla powinna trafiać w ducha czasu

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 10:32
- Trudno jest dziś jurorom nagród literackich dobrze wybrać, to znaczy wybrać tak, żeby ta nagroda miała szansę rezonować wśród ludzi, zrobić coś dobrego dla autora, jego książek i literatury - mówiła w Dwójce dziennikarka Paulina Wilk.
Audio
  • Paulina Wilk o Literackiej Nagrodzie Nobla (Poranek Dwójki)
Paulina Wilk
Paulina WilkFoto: PR2
Obejrzyj
Paulina Wilk o Literackiej Nagrodzie Nobla (Poranek Dwójki)

We wtorek (10.12) Olga Tokarczuk odbierze z rąk króla Szwecji Literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. Zdaniem Pauliny Wilk, wybór polskiej pisarki był trafną decyzją, ponieważ jej literatura nawiązuje do pewnych trendów w świecie literackim. Jak podkreśliła publicystka, Olga Tokarczuk nie jest autorką, która tworzy w oderwaniu od tego, jak będzie przez czytelników odbierana.

Paulina Wilk zaznaczyła, że Nagroda Nobla w dziedzinie literatury, podobnie jak inne nagrody literackie, znajduje się w trudnej sytuacji. - Albo jurorom uda się połączyć swoje ideały z tym, co jest jakąś zbiorową emocją czasu, albo werdykt będzie oderwany od tych głównych nurtów rzeczywistości. A myślę, że Olga Tokarczuk, również w swojej mowie noblowskiej, pięknie pokazała, jak bardzo jest wpleciona w różnego rodzaju opowieści, które w tej chwili się toczą - mówiła w Dwójce dziennikarka.

Jaki wpływ ma Literacka Nagroda Nobla na rynek czytelniczy na świecie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Paulina Wilk (dziennikarka, reportażystka, pisarka, współorganizatorka Big Book Festival)

Data emisji: 10.12.2019

Godzina emisji: 8.30

am/bch

Czytaj także

Nobel Wisławy Szymborskiej. Poezja jako sposób na życie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2023 05:42
Literacka nagroda Nobla została przyznana Szymborskiej 27 lat temu za "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Świat umiera, a my nawet tego nie zauważamy". Mowa noblowska Olgi Tokarczuk

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 19:05
- Coś jest ze światem nie tak. To poczucie, zarezerwowane kiedyś tylko dla neurotycznych poetów, dziś staje się epidemią nieokreśloności, sączącym się zewsząd niepokojem - mówiła Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok podczas wykładu noblowskiego.  
rozwiń zwiń