Książka "Berdo" Anny Cieślar. Relacje ojca i syna w scenerii Karpat

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 15:19
- "Berdo" w języku wołoskim oznacza górę o ostrych zboczach lub przepaść. W kontekście mojej opowieści jest to pseudonim bohatera, który oddaje jego charakter - tłumaczyła w "Poranku Dwójki" Anna Cieślar, autorka książki o trudnych relacjach ojca z synem, rozgrywającej się w górskiej scenerii. 
Audio
  • Anna Cieślar o książce "Berdo" (Poranek Dwójki)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. prasowe/shutterstock.com Snowboy

"Berdo" to ojciec. Zimny, nieprzystępny, trudny w kontaktach mężczyzna. Jest stromą górą, na którą jego syn Radek nie bez trudu próbuje się wdrapać. Chociaż chłopak nie wie jak zmniejszyć dystans między sobą a ojcem, kocha go i podziwia. - Berdo mu tego zupełnie nie ułatwia - zdradziła autorka - ale istnieje szansa.

Jednym z bohaterów powieści jest jej sceneria, czyli Bieszczady. Anna Cieślar przyznała, że jeszcze zanim podjęła decyzję o fabule książki, była pewna, że akcja będzie miała miejsce w jej ukochanych górach - Bieszczady uczą pokory, uczą szacunku do przyrody, są oaza spokoju. 

W powieści góry są także synonimem samotności przeżywanej przez dziecko w relacji z niedostępnym ojcem. Dla Berda, dorosłego mężczyzny, Bieszczady są kryjówką, rodzajem azylu po zawodzie miłosnym. - Radek nie miał wyboru, ale w przeżywaniu trudnych emocji otrzymuje wsparcie od malarza ikon - snuła opowieść autorka. Dodała, że to właśnie on, pełniąc rolę przyszywanego dziadka, pozwala chłopcu odnaleźć się mimo trudnych przeżyć. 

Anna Cieślar na co dzień pracuje w dużej korporacji, ale po zakończeniu pracy zajmuje się działalnością artystyczną. "Berdo" to jej debiutancka powieść. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Anna Cieślar (autorka książki "Berdo")

Data emisji: 18.02.2020

Godzina emisji: 9.30

uk/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Krajewski: to powieść kryminalna z elementami psychologicznymi

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 11:02
- Tutaj jest infernum. Eberhard Mock wstępuje do piekieł, jest potwornie sponiewierany przez swój nałóg, który jest ściśle sprzężony z akcją kryminalną tej powieści. Niemniej jednak chciałem pokazać, że alkohol to nie tylko dobra zabawa - mówił w Dwójce pisarz o swojej najnowszej książce "Mock. Golem".
rozwiń zwiń