Izabela Żukowska: "Dwaj ludzie z szafy" to nawiązanie do sopockiej legendy

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 07:00
- Kiedy pojawiła się możliwość, by znowu napisać słuchowisko z myślą o wystawieniu na scenie Teatru na Plaży, pomyślałam natychmiast o sopockim symbolu, czyli o filmie "Dwaj ludzie z szafą" Romana Polańskiego - opowiadała w Dwójce Izabela Żukowska.
Audio
  • Rozmowa o spektaklu "Dwaj ludzie z szafy" (Poranek Dwójki)
Iza Żukowska
Iza ŻukowskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Opustoszała plaża w Sopocie. Z morza wyłania się kawałek ogromnego mebla. Tuż za nim dwaj mężczyźni. To pierwsza scena etiudy Romana Polańskiego "Dwaj ludzie z szafą". Przemierzają oni miasto, taszcząc szafę i doświadczając dyskryminacji z powodu swojej odmienności.

Film przyniósł Polańskiemu wiele nagród. I stał się inspiracją dla innych twórców. Między innymi dla dziennikarki Polskiego Radia, pisarki, autorki powieści kryminalnych Izabeli Żukowskiej, która postanowiła zajrzeć do środka szafy i napisać kryminalne słuchowisko "Dwaj ludzie z szafy".

- Każde miasto ma swoją legendę, związaną z ludźmi czy z wydarzeniami. Takimi ważnymi wydarzeniami kulturalnymi dla Gdańska w latach 50. był i festiwal jazzowy, i to, co działo się filmowo: etiuda Romana Polańskiego "Dwaj ludzie z szafą" i film "Do widzenia, do jutra". Odważyłam się, by do tej miejskiej legendy sięgnąć - mówiła Izabela Żukowska.

W audycji gościliśmy również Wojciecha Kukułę, reżysera spektaklu "Dwaj ludzie z szafy", który opowiadał m.in. o aktorach biorących udział w przedstawieniu. - Niemalże prosto z planu Quentina Tarantino, gdzie grał właśnie Romana Polańskiego, przyjedzie Rafał Zawierucha - zauważył Wojciech Kukuła.

Premiera spektaklu odbędzie się w niedzielę (8 marca) w Sopocie w ramach teatralno-filmowego festiwalu kryminału Zielone Oko.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Izabela Żukowska (dziennikarka Polskiego Radia, pisarka), Wojciech Kukuła (reżyser teatralny)

Data emisji: 5.03.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Utopia niedoskonała. "Wracać wciąż do domu" na deskach TR Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 13:00
 - Mimo życia w wymarzonym społeczeństwie główna bohaterka przeżywa bunt. W ten sposób Le Guin ukazuje, że nawet najbardziej utopijne postulaty w kogoś trafiają - mówił w "Poranku Dwójki" Łukasz Wojtysko, autor adaptacji scenicznej książki Ursuli K. Le Guin "Wracać wciąż do domu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jestem REN". Czuły thriller science-fiction

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 12:28
- To nie jest film o latających statkach, tylko o ludziach, o losach, o dramacie ludzkim. Science i fikcja służą nam do opowiedzenia historii ludzkiej - mówił o filmie "Jestem REN" jego reżyser Piotr Ryczko.
rozwiń zwiń