Niezwykły album Polskiego Radia. Krzysztof Czabański: ma pomnikowy charakter

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 12:37
- Wydaje mi się, że to jest bardzo ważny element sprawowanej misji publicznej. Dzięki temu archiwa nie są zamknięte na głucho, a dokumenty nie przepadają, bo jak wiemy część archiwów była kiedyś niszczona - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych o albumach wydanych przez Polskie Radio z okazji 10. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem.
Audio
  • Rozmowa z Krzysztofem Czabańskim o albumie wydanym przez Polskie Radio z okazji 10. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem (Wybieram Dwójkę)
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: Mat. prasowe

Album pt. "Smoleńsk - ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku" składa się z dwóch płyt. - Jeden album jest w hołdzie wszystkim ofiarom katastrofy, a drugi jest wydany w hołdzie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. To są bardzo ciekawe nagrania archiwalne, które znajdują się w Polskim Radiu - zaznaczył były prezes rozgłośni i dodał, że album ma utrwalić pamięć ofiar. - Ma pomnikowy charakter i gratuluję Polskiemu Radiu tego wydawnictwa. Polskie Radio kilkanaście lat temu wydało album fonograficzny o podobnie pomnikowym charakterze w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej.

ALBUM SMOLENSK 1200.jpg
10. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. Niezwykłe wydawnictwa Polskiego Radia

"Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" jest pełnym fonograficznym kompendium wiedzy na temat prezydentury prof. Lecha Kaczyńskiego. Zamieszczone na pięciu płytach CD archiwalne wypowiedzi prezydenta z całego okresu jego urzędowania uzupełnia ciekawa i wyjątkowa szata graficzna. - Każdy kto weźmie te albumy fonograficzne, zobaczy zdjęcia z archiwów rodzinnych państwa Kaczyńskich. Z przyjemnością bierze się to do ręki - przyznał przewodniczący Rady Mediów Narodowych, która objęła płyty patronatem.

W warstwie muzycznej wydawnictwa (CD 2) znalazły się dwa fundamentalne dla polskiej muzyki utwory: związane z martyrologią katyńską: "Epitafium katyńskie na orkiestrę" Andrzeja Panufnika oraz III Symfonia - "Symfonia pieśni żałosnych" op. 36 na sopran i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego. - Przypomnijmy, że te utwory były wykonane parę dni po katastrofie na specjalnym koncercie Polskiego Radia W hołdzie Ofiarom Katastrofy - zaznaczył Krzysztof Czabański. Koncert miał miejsce w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego 18 kwietnia 2010 r.  

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Jakub Kukla

Gość: Krzysztof Czabański (przewodniczący Rady Mediów Narodowych)

Data emisji: 6.04.2020

Godzina emisji: 17.40


Czytaj także

Nagrody Polskich Mediów Publicznych 2019

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 17:30
Kapituły wyłonione przez trzy instytucje: Polskie Radio, Telewizję Polską oraz Polską Agencję Prasową ogłaszają zwycięzców Nagród Mediów Publicznych w trzech kategoriach: Obraz, Muzyka i Słowo. Nazwiska nagrodzonych twórców poznamy podczas uroczystej gali zorganizowanej przez TVP, PR i PAP, która odbywa się dziś w Teatrze Polskim w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jestem pełen uznania". Krzysztof Czabański o działaniach mediów publicznych w dobie koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 19:22
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zwraca uwagę na znaczenie i rolę mediów publicznych w czasie epidemii koranawirusa.
rozwiń zwiń