Paweł Sawicki: Auschwitz nie spadło z nieba

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 10:51
- Historia Auschwitz jest ważna. Nie da się też przejść obok Auschwitz nie myśląc o naszej współczesnej odpowiedzialności. Dlatego ta nagroda mówi o tym tragicznym Europejskim dziedzictwie - mówił Paweł Sawicki z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau o wystawie "Auschwitz. Nie tak dawno, nie tak daleko" wyróżnionej prestiżową europejską Nagrodą Europa Nostra 2020.
Audio
  • Paweł Sawicki o wystawie "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko" (Poranek Dwójki)
Auschwitz-Birkenau
Auschwitz-BirkenauFoto: Shutterstock/Sergej Borzov

auschwitz_1200.jpg
75. rocznica wyzwolenia Auschwitz - serwis specjalny

Wystawa "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko", przygotowana przez hiszpańską firmę Musealia oraz Muzeum Auschwitz, została nagrodzona Nagrodą Dziedzictwa Europejskiego/Nagrodą Europa Nostra 2020. Zdaniem Pawła Sawickiego, wszystko zaczęło się od pewnej myśli, że historia obozu w Auschwitz jest ważna również dziś. - To opowieść o przeszłości, ale też o człowieku z tej strony bardzo złej, ponieważ mówimy o sprawcach. To też próba zachowania człowieczeństwa, gdy mowa o cierpieniu ofiar.

- To jest projekt, który żyje. Cały czas się zmienia i ewoluuje, ponieważ wystawa podróżuje po świecie. Zawiera kontekst autentyzmu tego miejsca pamięci, autentyzmu obozu Auschwitz w przestrzeniach takich, jak Madryt czy Nowy Jork. Za każdym razem staramy się dodać do treści wystawy coś, co dla odbiorcy w danym miejscu będzie bliższe. W przypadku Madrytu była to historia Hiszpanów w Auschwitz. A w przypadku Nowego Jorku historię otwiera strona z "New York Timesa" z 29 stycznia 1945 roku ze wzmianką o wyzwoleniu obozu Auschwitz - opowiadał gość audycji.

Przeczytaj: Melcher de Wind: matka mawiała, że Auschwitz siedzi z nami przy stole >>>

Jak zdradził przedstawiciel Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, jednym z największych wyzwań było stworzenie projektu, który "wyjmie autentyzm z kontekstu miejsca". Samo przejście przez rampę, dziedziniec bloku 11. i oglądanie przedmiotów po ofiarach jest już ogromnym doświadczeniem. Niezwykle istotne było jednak pokazanie szerokiego kontekstu historycznego. 

- Auschwitz nie spadło z nieba i musimy mówić o tym całym procesie, który doprowadził do epicentrum ideologii nienawiści. Nie wchodzimy więc od razu w świat obozu, nie od razu spotykamy się z napisem Arbeit Macht Frei. Zaczynamy od miasta Oświęcimia i jego mieszkańców. Od średniowiecza, Synagogi i współistnienia chrześcijan, żydów i wszystkich innych ludzi. Przechodzimy przez I wojnę światową i kryzys, narastanie w Niemczech atmosfery, która doprowadziła do władzy partię nazistowską. Ta wystawa jest ogromną lekcją historii. Można przejść przez nią w półtorej godziny oglądając najważniejsze rzeczy, można też zanurzyć się na kilka godzin, żeby wejść w ten świat, poznać historię i wyciągać wnioski.

Zobacz też: 947 dni i nocy w piekle Auschwitz. Ucieczka rtm. Witolda Pileckiego >>>

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Paweł Sawicki (Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau)

Data emisji: 11.05.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Dyrektor MOCAK-u: mówienie o Zagładzie nie może być przyjemne

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 19:31
- To nie jest prowokacja, lecz niepozbawione szacunku operowanie symbolem cywilizacyjnym, by powiedzieć coś istotnego - mówiła dyrektor Maria Anna Potocka o kolejnej pracy prezentowanej w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, która wywołała kontrowersje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej. Jan Żaryn: chcemy pokazać pozytywny wizerunek Obozu Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 12:38
- Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski symbolizują dwa bardzo ważne nurty w polskiej myśli politycznej, ale także szerzej: w myśli ideowej. Są także symbolem pokolenia, które nazywamy pokoleniem niepokornych - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Jan Żaryn, pełniący obowiązki dyrektora nowo powołanej instytucji kulturalnej.
rozwiń zwiń